Regele Charles vrea să inspire oamenii să protejeze mediul, într-un documentar TV

Regele Charles al III-lea / Foto: Profimedia Images
9 October 2025, 13:03

Regele Charles spune că dorește să inspire un „sentiment de determinare” pentru protejarea mediului, pe măsură ce sunt anunțate detalii despre un documentar TV în care va explica filosofia sa de „armonie” și necesitatea „de a lucra împreună cu natura, nu împotriva ei”, conform BBC.

Fundația Regelui afirmă că filmul de lung metraj pentru televiziune, intitulat “Finding Harmony: A King’s Vision (Găsirea armoniei: viziunea unui rege)”, va fi difuzat pe Amazon Prime Video la începutul anului viitor.

„Niciodată nu a fost mai important ca lumea să depună eforturi concertate pentru a proteja și a acorda prioritate planetei noastre și pentru a restabili relația noastră cu ea”, a declarat monarhul despre proiect.

În film, regele va reflecta asupra decenii de campanie pentru sustenabilitate în care s-a implicat personal.

Regele Charles a declarat că „speranța sa cea mai mare este ca acest film să încurajeze un public nou să învețe despre filosofia armoniei și, poate, să inspire același sentiment de determinare pe care mi l-a dat mie pentru a contribui la construirea unui viitor mai durabil”.

„O mare parte din viața mea am căutat să promovez și să încurajez modalități prin care putem colabora cu natura, în loc să luptăm împotriva ei. Cu alte cuvinte, să restabilim echilibrul planetei noastre, care se află într-o situație atât de dificilă”, a declarat monarhul.

Directorul Nicolas Brown a spus că există o lacună în cunoștințele despre modul în care opiniile regelui privind armonia i-au influențat opera. „Foarte puțini oameni din întreaga lume cunosc în profunzime lupta pe care regele a dus-o toată viața pentru a aduce natura și umanitatea în armonie”, a spus el.

Cu documentarul său de pe Amazon, regele va fi cel mai recent membru al familiei regale care va apărea pe un serviciu de streaming. Prințul William a răspuns recent la întrebările lui Eugene Levy pe Apple TV+, iar prințul Harry și Meghan au apărut într-o serie Netflix despre plecarea lor din viața regală.

Kristina Murrin, directorul executiv al Fundației Regelui, a declarat că documentarul va arăta deceniile de angajament al regelui pentru armonie, într-un mod „emoționant și inspirator, care face ca această călătorie să merite să fie filmată”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite