Refuzul UDMR de a intra la guvernare complică decisiv calculele pentru un guvern Adrian Veștea

16 June 2026, 18:48

Lovitura de grație pentru premierul desemnat a venit de la UDMR. Liderii Uniunii au anunțat că nu vor intra la guvernare alături de Adrian Veștea.

Chiar dacă votul parlamentarilor UDMR nu este încă anunțat oficial, refuzul Uniunii de a intra în Guvernul Veştea face aproape imposibilă o majoritate stabilă.

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, spune că se conturează o susţinere netransparentă şI inacceptabilă politic pentru viitorul cabinet, iar o guvernare stabilă nu poate fi construită pe înţelegeri de culise şI voturi incerte.

Csoma Botond – liderul deputaților UDMR: “Am văzut că ar fi nevoie și de voturile neafiliaților care provin din SOS și POT, am văzut că sunt diverse încercări și în privința AUR și n-am dori să ajungem în aceeași barcă cu acești deputați și senatori. Decizia finală va fi luată de grupurile parlamentare, dar există această recomandare din partea Consiliului Permanent către grupurile reunite să nu votăm acest guvern.”

UDMR aşteaptă de la PNL o soluție pentru deblocarea crizei politice, iar aceasta ar putea fi renunţarea la varianta Ilie Bolojan premier.

Csoma Botond – liderul deputaților UDMR:UDMR nu-și permite să dea indicații PNL, dar credem cu tărie că există o situație politică în care, după analiza noastră umilă, dl Bolojan nu mai poate ajunge premierul acestei țări și atunci trebuie să vedem ce alternative ar exista.”

Refuzul UDMR de a intra la guvernare complică decisiv calculele pentru Adrian Veștea.

Cristian Andrei – sociolog, analist politic: “UDMR nu ar avea cum să susțină un guvern din care nu face parte. Odată ce acest guvern nu va avea miniștri UDMR, el nu va fi votat de grupurile parlamentare, oricâtă autonomie ar avea. Guvernul Veștea nu poate trece decât dacă se aplică vreo schemă din asta în care, peste capul UDMR, sunt numiți acolo niște miniștri UDMR sau dacă dl Neacșu și PSD se duc și strâng toată acea armată de parlamentari pe care o au prin alte partide.”

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, le cere partidelor fostei coaliții să revină la negocieri și să găsească o formulă funcțională, fie un guvern majoritar, fie un guvern minoritar susținut în baza unor condiții clare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite