Refugiații ucraineni din Iași, alături de sinistrații din Suceava și Neamț. Donațiile, sortate și împachetate pentru fi trimise în zonele calamitate

1 August 2025, 09:09 (actualizat 1 August 2025, 09:13)

Zeci de ONG-uri din Iași, autorități, companii sau simpli cetățeni fac de câteva zile o punte a solidarității până la sinistrații din județele Suceava și Neamț. În fiecare zi pleacă, mai ales spre Broșteni, camioane umanitare cu toate cele necesare spre localitățile care se află în condiții critice, precum cele din zonele inundate. Mai mult decât atât, solidaritatea nu are granițe. La Centrul de Tranzit pentru refugiați ucraineni din Iași, rezidenții sortează lucruri și împachetează pachete în funcție de apelurile care vin din zonele calamitate.

În Broșteni, județul Suceava, sunt 50 de locuințe distruse în totalitate, 687 avariate și o rețea de apă și canalizare a orașului care este parțial funcțională, ceea ce înseamnă că mii de oameni primesc apă cu porția.

Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, a anunțat că este nevoie de 80 de milioane de euro pentru a reconstrui în totalitate un oraș.

Pentru acest lucru este nevoie de solidaritate și responsabilitate. Echipa TVR a fost la Centrul de Tranzit pentru refugiații ucraineni din Iași, unde coordonatoarea instituției a spus că în urmă cu două zile a făcut următorul apel: În urmă cu trei ani când ați venit în România din cauza războiului, primii care v-au întâmpinat au fost sucevenii. Aceștia au acum nevoie de noi toți.

Mihaela Munteanu, coordonatorul Centrului de Asistență Umanitară Iași: Refugiații ucraineni au răspuns apelului pentru că și ei știu ce înseamnă să te confrunți cu necazurile. Prin urmare, cu mic, cu mare de la doamnele de la 85 de ani, la cele mai tinere care au venit împreună cu copii, am sortat o parte dintre donațiile care au fost adunate, în așa fel încât să le trimitem către zona inundată atunci când acestea sunt necesare. Când vine apa în casa ta, ai de făcut anumite lucruri, hainele pot să mai aștepte, dar va fi nevoie de suport în continuare mult timp pentru acești oameni.

Coordonatoarea centrului a explicat că acolo există mai multe organizații care colaborează în orice situație de urgență pentru români.

“Vom trimite transporturi de la Iași către Suceava, în așa fel încât produsele să ajungă și la cine e necesar și când e necesar”, a spus aceasta.

Mihaela Munteanu a precizat că vineri după-amiază, de la ora 14.00, Departamentul pentru Situații de Urgență a chemat toate organizațiile neguvernamentale care lucrează pentru a-i sprijini pe sinistrați să discute în cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Suceava.

Autoritățile au anunțat că nu mai este nevoie, la Broșteni, de apă și îmbrăcăminte, dar sunt necesare materiale de construcții și bani. Donații se pot face în mai multe feluri, direct în conturile orașelor afectate, dar și prin intermediul ONG-urilor care pot fi accesate online.

”Împreună facem bine” pentru oamenii din Suceava și Neamț, pe care furia apelor i-a lăsat fără case, animale, mașini. TVR vine, și de această dată, în sprijinul sinistraților. TVR a reluat campania „Împreună facem bine”, un demers pentru a-i sprijini pe cei aflați în suferință, dar și un semn de solidaritate cu cei afectați de inundații.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite