Reforma administrativă implică descentralizare. Primăriile vor decide dacă și unde autorizează amplasarea jocurilor de noroc

19 July 2025, 19:31

Reforma administrativă din al doilea pachet de măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare implică descentralizarea, a anunțat Ministrul Dezvoltării. De exemplu, primăriile vor decide dacă și unde autorizează amplasarea jocurilor de noroc. Guvernul are în vedere și măsuri împotriva datornicilor, fie că e vorba de amenzi de circulație sau taxe. Sindicatele denunță însă alte propuneri anunțate de guvern, cum ar fi reducerea numărului de polițiști locali.

Liderii sindicatelor din administrația locală consideră că impunerea unei grile de salarizare unice în cazul primăriilor care nu-și acoperă cheltuielile din venituri proprii reprezintă de fapt o armă de constrângere politică și administrativă. Sindicaliștii condamnă și limitarea numărului de angajați și de polițiști locali, precum și fragmentarea normei pentru anumite categorii de funcționari, precum contabilii sau bibliotecarii.

DAN CÂRLAN, vicepreședinte Federația sindicală Columna-SCOR: Care contabil diferă substanțial de percepția contabilului de SRL, care înregistrează facturile o dată pe lună și poate să țină într-adevăr 10 firme. În administrația locală, contabilul asigură execuția întregului buget local, zi de zi. În aceste condiții, să vorbim la modul peiorativ despre primarii comunelor sau despre primăriile comunelor este o adevărată nerușinare.

EUGEN ȚONE, președinte Federația Națională a Sindicatelor Unite din Poliția Locală: Avem polițiști locali care au ajuns la vârsta de 60 de ani, dumnealui nu spune ce măsuri sociale va lua, ce va face acel polițist local după disponibilizare.

Premierul Ilie Bolojan a arătat însă, odată cu prezentarea măsurilor, și ce scop au acestea, dincolo de economisirea banilor.

Premierul Ilie Bolojan: Sunt trei direcții importante pe care le vizăm prin măsurile pe care le propunem. O direcție – să avem mai multă eficiență și responsabilitate în administrația locală, a doua – întărirea capacității administrative, iar a treia – ține de componenta de politici publice de descentralizare, desimplificare și de digitalizare.

Primarii municipiilor spun că unele sunt pozitive. De altfel, măsura privind jocurile de noroc a fost introdusă în urma consultărilor cu primarii. Operatorii vor avea la dispoziție șase luni ca să întrebe administrația locală dacă le permite să-și continue sau să-și înceapă activitatea în anumite locuri.

Cseke Attila, ministrul Dezvoltării: Autoritatea locală poate decide, în cazul în care răspunsul este afirmativ, amplasarea acestor jocuri de noroc în o anumită zonă, anumite străzi De asemenea, poate decide instituirea unei taxe specifice anuale care se va plăti de către operatorul licențiat de joc de noroc.

CONSTANTIN TOMA, Asociația Municipiilor: Având lege specială, noi nu am avut, ca primarii, niciun cuvânt de spus, s-au înmulțit extraordinar de mult, pe o singură stradă din Buzău, Bulevardul Unirii, avem 39 de astfel de unități. Povestea cu amenzile ne ajută enorm, noi la primăria Buzău avem în jur de 10 milioane de euro, la 57 de milioane de euro venituri, facem tot ce e posibil să executăm, fiind oameni care au și sute de amenzi pentru circulație și nu le plătesc.

Guvernul ia în calcul și eliberarea autorizațiilor de construcție doar cetățenilor care au toate taxele plătite și eliminarea secretului fiscal. Reprezentanții Asociației orașelor consideră că bugetele locale ar avea de câștigat din măsurile care stimulează achitarea dărilor.

La primăria din Beclean, de exemplu, au fost plătite numai 75 la sută din taxe.

NICOLAE MOLDOVAN, primar Beclean, vicepreședinte Asociația orașelor: Nu neapărat dintr-un necaz, acolo sunt tot felul de ajutoare, se poate interveni pentru boală sau insolvență personală, se pot da ajutoare de urgență, dar în majoritatea cazurilor de datorii care se lasă de ani de zile, e o practică. Ultima datorie pe care o plătește cetățeanul este la stat.

Președintele Nicușor Dan spune că acum 10 zile a avut o discuție cu premierul pe tema reformei în administrație, dar că nu știa exact măsurile.

Președintele Nicușor Dan: Din experiența noastră în București, da, există zone în care sunt oameni mult prea mulți în administrația publică, după cum există zone în care ar trebui să fie mult mai mulți. Ce poate să facă azi Primăria Capitalei cu 1000 de oameni poate să facă cu 600.

Până la sfârșitul acestei luni, Guvernul și-ar putea angaja din nou răspunderea în fața Parlamentului, așa cum a făcut și cu primul pachet de măsuri fiscale. Ideea nu este agreată, însă de PSD, iar decizia urmează să fie luată în coaliție.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite