Record de turiști în Franța, pe fondul scăderii bugetelor pentru vacanță
Franța este cea mai vizitată țară din lume. Peste 100 de milioane de turiști au fost fost în Hexagon, anul trecut. Specialiștii susțîn însă că turiștii preferă să petreacă doar câteva zile în Franța și să-și continue apoi vacanța în alte țări europene. În acest fel, mai reduc din cheltuieli și vizitează mai multe locuri.
Parisul ramâne destinația preferată de vacanță. O plimbare cu vaporașul pe Sena, Turnul Eiffel, recent renovată Catedrala Notre-Dame sau muzeul Luvru sunt doar câteva dintre obiectivele care atrag milioane de turiști în fiecare an. Și pentru că de cele mai multe ori vacanță este prea scurtă, dar mai ales pentru că bugetul trebuie bine chibzuit, modelul actual de turism privilegiază opriri scurte, de câte zile, în locul vacanțelor mai lungi.
Jean-Marie Odillard, manager hotel, Paris: Chiar și cei din Asia vin două sau trei zile. Turiştii se mişcă în Europa în loc să stea într-un singur loc timp de o săptămână sau două, aşa cum obişnuiau.
Maxime Luccerini, ghid turistic: În acest moment, Parisul este mai mult o oprire de-a lungul călătoriei, decât doar locul în care vin pentru vacanță. Ei fac o oprire doar pentru câteva zile şi, adeseori, vizitează apoi alte ţări europene.
Anul trecut, încasarile din turism au depășit 71 de miliarde de euro, în mare parte datorită și Jocurilor Olimpice și Paralimpice.
De la începutul anului, încasarile generate de turiștii străini în Franța sunt mai mari cu 8% față de anul trecut. Potrivit statisticilor, turiștii din Germania, Spania, Țările de jos sunt cei mai numeroși. Hotelierii se așteaptă că în acest sezon rezervările făcute din Danemarca, Suedia sau din Australia să crească semnificativ.

