Reacții internaționale după ce o dronă rusească a intrat pe teritoriul României. Ambasadorul Federației Ruse la București a fost convocat din nou la sediul MAE

14 September 2025, 20:23 (actualizat 14 September 2025, 20:51)

Ambasadorul Federației Ruse la București a fost convocat din nou la sediul ministerului de Externe pentru a i se înmâna o notă de protest față de incursiunea dronei rusești în spațiul aerian al României. Miniștrii de externe din Cehia și Suedia au criticat incidentul și și-au exprimat solidaritatea cu țara noastră. Un mesaj similar a transmis și şefa diplomației europene, care a acuzat Moscova de escaladare imprudentă, care amenință securitatea regională.

Incursiunea Rusiei în spaţiul aerian românesc reprezintă o încălcare flagrantă a suveranităţii UE şi o ameninţare serioasă la adresa securităţii regionale, au scris pe reteaua X presedinta Comisiei Europene si sefa diplomatiei europene. Ursula von der Leyen si Kaya Kallas si-au exprimat solidaritatea cu România.

Rusia continuă să provoace. Aseară a fost România. Nu cred în @greșelile@ Rusiei. Ca aliați NATO, rămânem vigilenți”, a subliniat ministrul ceh de externe, care a transmis ca Rusia „trebuie să plătească un preț concret pentru provocările sale împotriva NATO”.

A reactionat la incidentul cu drona rusească care a pătruns în spațiul aerian al RomânieI si ministrul de externe al Suediei, care s-a referit la o altă încălcare inacceptabilă a spațiului aerian NATO.

Pozitia sa a fost preluată în contextului unei ample știri despre incidentul din România de televiziunea Al Jazeera.

„România, cel mai recent stat NATO care a raportat o incursiune cu drona rusească”, este titlul unor materiale din presa britanică, BBC, Sky News și The Guardian, care au preluat explicațiile autorităților de la București. Reuters precizează că pe lângă cele două avioane de vânătoare F-16, de la sol s-au mai ridicat și două avioane Eurofighter – parte a misiunilor germane de poliție aeriană din România.

Kyiv Independent îl citează pe ministrul român al Apărării, care a spus că România nu a doborât drona rusească în spațiul său aerian pentru că aceasta s-a întors în Ucraina.

Iar New York Times a precizat că incidentul din România vine la câteva zile după ce oficialii occidentali au condamnat incursiunea dronelor rusești în Polonia, numind-o o escaladare a războiului din Ucraina.

Ministrul polonez de externe, Radosław Sikorski, a declarat pentru The Guardian că incursiunea dronelor rusești în spațiul aerian polonez a fost o încercare a Kremlinului de a testa reacțiile NATO fără a provoca o reacție pe scară largă, în timp ce România a devenit a doua țară NATO care a raportat o incursiune în câteva zile. El a menționat că deși dronele utilizate în incursiune erau capabile să transporte muniție, cele care au ajuns în Polonia nu erau încărcate cu explozibili.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă