Războiul din Orientul Mijlociu riscă să arunce în aer prețurile gazelor și petrolului. Circulația navelor prin strâmtoarea Ormuz, dată peste cap
Războiul Iranului cu Israelul și Statele Unite riscă să arunce în aer nu doar cotaţiile petrolului, ci şi preţul gazelor. Circulația navelor prin strâmtoarea Ormuz, a fost dată peste cap după începerea ostilităților. Zeci de nave nu mai circulă de teama bombardamentelor, iar analiștii pieței de energie avertizează că situația va avea un impact și în România.
Prin strâmtoarea Ormuz, pe timp de pace, circulă, zilnic, circa 20% din petrolul consumat la nivel global și cam tot atât din gazul natural lichefiat, materie primă folosită de Uniunea Europeană ca alternativă la gazul rusesc. Blocajul apărut din cauza războiului poate urca și mai mult cotațiile materiilor prime.
Piețele au anticipat atacul asupra Iranului. La Bursa din Olanda, de exemplu, cotația gazului natural a crescut, încă de vineri, la aproape 32 de euro/MWh, cel mai ridicat nivel din ultima săptămână (carton).
Dumitru Chisăliță, președinte, Asociația Energia Inteligentă: Este foarte importantă ruta aceasta de transport. Cel mai probabil se vor găsi căi de evitare, de traversare a acestei strâmtori. Ori aceste căi înseamnă prelungiri de la câteva zile la câteva zeci de zile pentru ca marfa să ajungă în Europa și, în același timp, înseamnă costuri relativ ridicate.
Populația va beneficia de prețuri reglementate la gaze naturale și după data de 1 aprilie, iar reprezentanții Ministerului Energiei dau asigurări că acestea nu vor fi mai mari decât tariful actual plafonat de 31 de bani/KWh. Companiile vor fi nevoie însă să cumpere gazele naturale la prețurile de pe piața liberă.
Reprezentanții mediului de afaceri se tem că energia se va scumpi și mai mult. După 1 aprilie nu vor mai beneficia, oricum, de prețul plafonat de 37 de bani per KWh. (carton preț firme)
Iulian Lolea, economist-șef, Confederația Patronală Concordia: Primul șoc o să fie eliminarea acelui plafon. Putem să vedem o creștere cu 20% a prețului plătit de firme. Dacă peste asta o să venim cu un șoc în plus, firmele vor suferi enorm și e posibil ca, la industrii puternic sensibile la prețul gazului, să vedem falimente.
Prețul petrolului a urcat la 73 de dolari, cel mai ridicat nivel din ultima vreme, încă din ziua dinaintea atacului. În benzinării, prețurile au crescut deja.

