Raționalizarea, doar o soluție temporară. Economist: România trebuie să își folosească resursele de petrol

6 April 2026, 12:35

Raționalizarea consumului nu poate fi exclusă, este de părere economistul Ionuț Purica, cercetător la Institutul de Prognoză Economică al Academiei Române. Totuși, acesta spune că ar fi doar o soluție parțială, în contextul în care creșterea necontrolată a prețurilor la energie cere măsuri mai ample.

Expertul a declarat pentru Știrile TVR că România ar trebui să exploateze mai mult propriile zăcăminte de petrol și să utilizeze rezervele existente, pentru a stabiliza piața.

„Este, după părerea mea, doar o soluție parțială. În momentul de față, piața nu funcționează normal. Toate prețurile cresc. O piață înseamnă o anumită tendință de creștere a prețurilor, este normal – suntem în capitalism, există profit și așa mai departe. Avem însă un avantaj competitiv: suntem o țară care încă are resurse de petrol”, a explicat Ionuț Purica.

Potrivit economistului, ar trebui crescută extracția de petrol din zăcămintele interne și folosite rezervele existente, mai ales în condițiile în care rafinăriile funcționează din nou la capacitate.

Economistul estimează că petrolul extras în România ar putea acoperi peste jumătate din necesarul pentru rafinare și distribuția produselor petroliere.

„Ei bine, ar trebui crescută extracția de petrol din zăcămintele noastre și utilizate, la limită, și rezervele. Evident, prețul poate fi stabilit la cost plus față de rafinărie, dar nu neapărat în raport cu Brent sau alte cotații, pentru că este petrolul nostru și putem avea mai multă flexibilitate în stabilirea prețului. Cred că peste 50%, chiar mai mult, este petrolul nostru și există posibilitatea de a-l utiliza pentru rafinare.”, a spus Purica.

În același timp, el spune că experiențele trecutului fac ca ideea de raționalizare să fie privită cu reticență de populație.

„Noua generație a moștenit, până la un punct, mentalitatea de reacție contrară față de perioada de dinainte de 1990, când erau raționalizați 20 de litri de combustibil pentru mașini”, a explicat economistul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite