Raport dur al Curții de Conturi despre metroul din Cluj: avans de peste un miliard de lei, lucrări mult întârziate
Un raport al Curții de Conturi scoate la iveală nereguli majore în gestionarea banului public în cazul proiectului metroului din Cluj-Napoca. Potrivit analizei, au fost achitate avansuri de peste un miliard de lei, în timp ce ritmul lucrărilor este mult sub cel prevăzut în graficul de execuție.
Raportul arată că, deși Primăria Cluj-Napoca și-a respectat angajamentul și a plătit un avans de aproximativ un miliard de lei, până la finalul anului 2024 constructorul a efectuat lucrări în valoare de doar 35 de milioane de lei. În același timp, graficul de execuție prevedea lucrări de peste 450 de milioane de lei.
Întârzierile se văd și în prezent. Proiectul a pierdut finanțarea de 300 de milioane de euro prin PNRR, care prevedea ca până în luna august a acestui an să fie finalizate primele stații dinspre Florești spre Cluj-Napoca, la nivel de structură. În teren, însă, utilajele de foraj subteran nici măcar nu au fost puse în funcțiune.
Jurnaliștii TVR Cluj au solicitat un punct de vedere Primăriei Cluj-Napoca în legătură cu raportul Curții de Conturi. Reprezentanții instituției au transmis că recuperarea avansului se va face conform legii, fără să ofere însă explicații suplimentare despre ritmul slab al lucrărilor.
Constructorul metroului a fost, de asemenea, întrebat despre întârzieri. Acesta a transmis că, la una dintre viitoarele stații unde ar trebui să ajungă primele utilaje de foraj, abia acum se află în etapa finală de obținere a documentelor necesare.
Situația pune presiune pe cel mai scump proiect de infrastructură din istoria orașului și ridică semne de întrebare cu privire la calendarul lucrărilor și la modul în care sunt gestionate fondurile publice.

