Raport al Consiliului Europei pentru 2024. Nereguli grave în spitalele de psihiatrie din România: personal insuficient, supraaglomerare, neglijență și tratamente inumane. Șefii unităților medicale criticate spun că au luat măsuri
Condițiile din spitalele de psihiatrie din România au ajuns, din nou, sub lupa organizațiilor europene. Un raport al Consiliului Europei pentru 2024 conține o lungă listă cu nereguli descoperite în unități din județele Buzău, Iași, Bihor și Timiș: de la personal insuficient, supraaglomerare, până la neglijență și tratamente inumane. Specialiștii care luptă pentru prevenirea torturii au constatat că nu s-au pus în practică recomandările făcute în 2022.
Supraaglomerarea este una dintre problemele greu de rezolvat în Spitalul de Psihiatrie și Măsuri de Siguranță Săpoca, unde sunt internați și pacienți aflați sub măsuri restrictive, decise prin hotărâri judecătorești, care nu pot fi lăsați în libertate. Consiliul Europei menționează însă și tratamente considerate inumane și degradante aplicate unor pacienți, condiții de cazare improprii și lipsa unor măsuri eficiente de protecție.
Spitalul are 830 de paturi, iar secția Ojașca, unde se află pavilioanele în care sunt internați pacienții cu măsuri judecătorești, are 390. Spitalul asigură tratament pentru pacienți din 10 județe și municipiul București.
Gabriela Pîrîu, manager, Spitalul de Psihiatrie Săpoca: La Ojașca, problemele principale au fost legate de infrastructură și de supraaglomerare. Am intervenit etapizat. S-au efectuat lucrări de reparații, iar grupurile sanitare au fost adaptate pentru pacienții cu dizabilități. S-au făcut demersuri la Compania Națională de Investiții pentru construirea unui pavilion nou cu 120 de paturi.
Personalul a fost redistribuit, iar cel auxiliar a beneficiat de formări în autoapărare și gestionarea nonviolentă a crizelor. Iar pacienții pot formula plângeri sau sesizări. Managerul spitalului a precizat că au fost deschise două dosare penale pentru purtare abuzivă, după incidente din 2023 și 2024.
În Spitalul Ștei, delegația europeană a aflat despre utilizarea unei arme cu descărcare electrică împotriva pacienților de către personalul auxiliar. Astfel, unui angajat i s-a desfăcut contractul de muncă, iar trei au fost suspendați. Toți sunt urmăriți penal pentru purtare abuzivă.
Horia Miara, Spitalul de Psihiatrie şi Măsuri de Siguranţă Ștei: O parte dintre angajații suspecți au fost sancționați, începând de la desfacerea contractului de muncă și continuând cu celelalte sancțiuni prevăzute în Codul Muncii, 10% pe trei luni sau retrogradarea din funcție. Medicii au făcut un plan actualizat al tuturor pacienților cu probleme de deglutiție, astfel încât să primească o hrană specifică.
Personalul a fost instruit în privința tehnicilor de prevenire a violenței fizice și a rezolvării situațiilor de criză, au precizat șefii spitalului. Iar în curând va fi deschis un ambulatoriu nou.
Traian-Adrian Horga, director medical, Spitalul de Psihiatrie Ștei: Este cu regim special, pacienți psihici, nu neapărat periculoși, dar care odată ce au înfăptuit o faptă penală sunt exonerați prin iresponsabilitate de răspunderea penală.
Membri Comitetului pentru Prevenirea Torturii au primit sesizări de rele tratamente fizice aplicate și pacienților din spitalul Pădureni-Grajduri, în județul Iași. Însă conducerea unității susține că are la dispoziție cel mai bun sistem de supraveghere video, iar suspiciunile nu s-au confirmat.
Victor Idriceanu, manager, Spitalul pentru Măsuri de Siguranţă Pădureni-Grajduri: Au analizat și au examinat fizic pacientul și camere de supraveghere și nu au reușit să aducă suficiente probe.
În ceea ce privește abaterile disciplinare, dacă în 2023 au fost date șase sancțiuni și a fost desfăcut un contract de muncă, anul acesta s-au înregistrat doar două abateri. Și un angajat a fost dat afară pentru că a venit la program băut. Pentru a rezolva problema spațiului, la Pădureni-Grajduri două proiecte de extindere așteaptă fonduri.
Comitetul pentru Combaterea Torturii a recomandat din nou să fie respectate drepturile omului, să se reducă izolarea și să nu se mai recurga la lovire. Trebuie suplimentate resursele materiale și umane și să se aplice mecanisme eficiente de plângere și protecție.

