Raport al Agenției Europene de Mediu: Distrugerea mediului pune în pericol stilul de viață european

Încălzire globală / Foto: Profimedia Images
29 September 2025, 10:23

Stilul de viață european este pus în pericol de degradarea mediului, arată un raport, în timp ce oficialii UE avertizează împotriva slăbirii regulilor verzi, scrie The Guardian.

Continentul a făcut „progrese importante” în reducerea poluării care încălzește planeta, potrivit Agenției Europene de Mediu, dar dispariția vieții sălbatice și colapsul climatic distrug ecosistemele care stau la baza economiei.

A șaptea ediție a raportului, publicat o dată la cinci ani, începând din 1995, a constatat:

  • Peste 80% dintre habitatele protejate se află într-o stare proastă sau foarte proastă, cu modele de consum și producție „nesustenabile” care alimentează pierderea biodiversității.
  • „Rezervorul de carbon” al UE a scăzut cu aproximativ 30% într-un deceniu, din cauza exploatărilor forestiere, incendiilor și dăunătorilor.
  • Emisiile din transport și alimentație abia s-au schimbat din 2005, în ciuda progreselor din alte sectoare.
  • Statele membre nu s-au adaptat la vremea extremă în ritmul în care au crescut riscurile.
  • Stresul hidric afectează deja unul din trei europeni și se va agrava pe măsură ce clima se schimbă.

„Ne luptăm să atingem obiectivele pentru 2030 în multe domenii”, a spus Leena Ylä-Mononen, directorul executiv al agenției. „Aceasta pune, în esență, în pericol prosperitatea viitoare, competitivitatea și calitatea vieții europenilor”.

Avertismentul vine pe fondul unei relaxări a regulilor de mediu, în timp ce partidele de extremă dreaptă, care neagă schimbările climatice, câștigă teren pe continent. SUA au pus, de asemenea, presiune pe liderii UE pentru a cumpăra combustibili fosili americani și a renunța la standardele de poluare care afectează bunurile importate.

Într-un discurs la ONU, miercuri, Donald Trump a afirmat, fără dovezi, că multe țări europene se află „pe marginea distrugerii din cauza agendei energiei verzi”. Președintele SUA a dat vina pe scăderea cu 37% a emisiilor UE din 1990 pentru pierderile de locuri de muncă și închiderile de fabrici.

Cei trei oficiali europeni de rang înalt responsabili de politica de mediu – Teresa Ribera, Jessika Roswall și Wopke Hoekstra – au folosit concluziile raportului pentru a pleda pentru continuarea acțiunii climatice și au avertizat să nu fie privită ca o povară financiară.

„Costurile inacțiunii sunt enorme, iar schimbările climatice reprezintă o amenințare directă la adresa competitivității noastre”, a spus Hoekstra, comisarul european pentru climă. „Menținerea direcției este esențială pentru protejarea economiei noastre”.

Ribera, responsabilă cu tranziția verde, a declarat: „Amânarea obiectivelor climatice nu ar face decât să crească costurile, să adâncească inegalitățile și să slăbească reziliența noastră”.

Raportul oferă cea mai cuprinzătoare imagine de până acum a mediului european, deși procesele îndelungate de verificare fac ca cele mai recente date pentru unele probleme să fie din 2021. El a arătat că doar două dintre cele 22 de obiective politice specifice pentru 2030 – emisiile de gaze cu efect de seră și substanțele care epuizează stratul de ozon – sunt „în mare parte pe drumul cel bun”. Nouă erau „în mare parte în afara traiectoriei”, iar restul arătau tendințe mixte.

Starea mediului natural a fost considerată deosebit de îngrijorătoare, UE nereușind să-și atingă obiectivul de a opri și inversa pierderea biodiversității până în 2020 și niciun indicator de biodiversitate nefiind pe drumul cel bun pentru 2030. Una dintre puținele tendințe pozitive pentru viața sălbatică a fost creșterea suprafețelor protejate, care au ajuns la 26,1% din terenuri și 12,3% din mări în 2022.

Progresul către o economie circulară a fost, de asemenea, slab. Cererea de materiale acoperită prin reciclare a crescut doar ușor – de la 10,7% în 2010 la 11,8% în 2023. „Adevăratul semnal de alarmă este consumul nostru”, a spus Tobias Lung, coautor al raportului. „Nivelurile noastre de consum sunt mult, mult, mult prea mari”.

Liderii UE și-au mutat accentul de la acțiunea climatică la competitivitatea economică în ultimul an, slăbind politicile verzi ca parte a unei inițiative de „simplificare”, pe care activiștii au numit-o dereglamentare.

Comisia afirmă că își menține agenda verde, dar oferă flexibilitate sectoarelor industriale care consideră regulile împovărătoare, precum și statelor membre care se opun ritmului tranziției.

Ylä-Mononen a subliniat îmbunătățirea calității aerului în Europa, care a dus la reducerea la jumătate a deceselor premature provocate de particulele fine din 2005. „Salvăm vieți datorită acestor acțiuni”, a spus ea. „Este, într-adevăr, un caz clar pentru a continua.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite