Raport al Agenției Europene de Mediu: Distrugerea mediului pune în pericol stilul de viață european
Stilul de viață european este pus în pericol de degradarea mediului, arată un raport, în timp ce oficialii UE avertizează împotriva slăbirii regulilor verzi, scrie The Guardian.
Continentul a făcut „progrese importante” în reducerea poluării care încălzește planeta, potrivit Agenției Europene de Mediu, dar dispariția vieții sălbatice și colapsul climatic distrug ecosistemele care stau la baza economiei.
A șaptea ediție a raportului, publicat o dată la cinci ani, începând din 1995, a constatat:
- Peste 80% dintre habitatele protejate se află într-o stare proastă sau foarte proastă, cu modele de consum și producție „nesustenabile” care alimentează pierderea biodiversității.
- „Rezervorul de carbon” al UE a scăzut cu aproximativ 30% într-un deceniu, din cauza exploatărilor forestiere, incendiilor și dăunătorilor.
- Emisiile din transport și alimentație abia s-au schimbat din 2005, în ciuda progreselor din alte sectoare.
- Statele membre nu s-au adaptat la vremea extremă în ritmul în care au crescut riscurile.
- Stresul hidric afectează deja unul din trei europeni și se va agrava pe măsură ce clima se schimbă.
„Ne luptăm să atingem obiectivele pentru 2030 în multe domenii”, a spus Leena Ylä-Mononen, directorul executiv al agenției. „Aceasta pune, în esență, în pericol prosperitatea viitoare, competitivitatea și calitatea vieții europenilor”.
Avertismentul vine pe fondul unei relaxări a regulilor de mediu, în timp ce partidele de extremă dreaptă, care neagă schimbările climatice, câștigă teren pe continent. SUA au pus, de asemenea, presiune pe liderii UE pentru a cumpăra combustibili fosili americani și a renunța la standardele de poluare care afectează bunurile importate.
Într-un discurs la ONU, miercuri, Donald Trump a afirmat, fără dovezi, că multe țări europene se află „pe marginea distrugerii din cauza agendei energiei verzi”. Președintele SUA a dat vina pe scăderea cu 37% a emisiilor UE din 1990 pentru pierderile de locuri de muncă și închiderile de fabrici.
Cei trei oficiali europeni de rang înalt responsabili de politica de mediu – Teresa Ribera, Jessika Roswall și Wopke Hoekstra – au folosit concluziile raportului pentru a pleda pentru continuarea acțiunii climatice și au avertizat să nu fie privită ca o povară financiară.
„Costurile inacțiunii sunt enorme, iar schimbările climatice reprezintă o amenințare directă la adresa competitivității noastre”, a spus Hoekstra, comisarul european pentru climă. „Menținerea direcției este esențială pentru protejarea economiei noastre”.
Ribera, responsabilă cu tranziția verde, a declarat: „Amânarea obiectivelor climatice nu ar face decât să crească costurile, să adâncească inegalitățile și să slăbească reziliența noastră”.
Raportul oferă cea mai cuprinzătoare imagine de până acum a mediului european, deși procesele îndelungate de verificare fac ca cele mai recente date pentru unele probleme să fie din 2021. El a arătat că doar două dintre cele 22 de obiective politice specifice pentru 2030 – emisiile de gaze cu efect de seră și substanțele care epuizează stratul de ozon – sunt „în mare parte pe drumul cel bun”. Nouă erau „în mare parte în afara traiectoriei”, iar restul arătau tendințe mixte.
Starea mediului natural a fost considerată deosebit de îngrijorătoare, UE nereușind să-și atingă obiectivul de a opri și inversa pierderea biodiversității până în 2020 și niciun indicator de biodiversitate nefiind pe drumul cel bun pentru 2030. Una dintre puținele tendințe pozitive pentru viața sălbatică a fost creșterea suprafețelor protejate, care au ajuns la 26,1% din terenuri și 12,3% din mări în 2022.
Progresul către o economie circulară a fost, de asemenea, slab. Cererea de materiale acoperită prin reciclare a crescut doar ușor – de la 10,7% în 2010 la 11,8% în 2023. „Adevăratul semnal de alarmă este consumul nostru”, a spus Tobias Lung, coautor al raportului. „Nivelurile noastre de consum sunt mult, mult, mult prea mari”.
Liderii UE și-au mutat accentul de la acțiunea climatică la competitivitatea economică în ultimul an, slăbind politicile verzi ca parte a unei inițiative de „simplificare”, pe care activiștii au numit-o dereglamentare.
Comisia afirmă că își menține agenda verde, dar oferă flexibilitate sectoarelor industriale care consideră regulile împovărătoare, precum și statelor membre care se opun ritmului tranziției.
Ylä-Mononen a subliniat îmbunătățirea calității aerului în Europa, care a dus la reducerea la jumătate a deceselor premature provocate de particulele fine din 2005. „Salvăm vieți datorită acestor acțiuni”, a spus ea. „Este, într-adevăr, un caz clar pentru a continua.”

