Rămășițele repatriate ale domnitorului Grigore Alexandru Ghyka, depuse la Palatul Cotroceni. TVR, partener media al evenimentului

9 November 2025, 08:18 (actualizat 10 November 2025, 11:06)


Ceremonii solemne au avut loc duminică la Palatul Cotroceni, în semn de omagiu pentru Grigore Alexandru Ghyka, ultimul domnitor al Moldovei. Sicriul cu rămăşitele sale, aduse în ţară după 168 de ani, a fost depus în Sala Unirii. La amiază, preşedintele Nicusor Dan, alaturi de alte oficialități și descendenți ai domnitorului, s-au închinat la catafalc.

Rămășițele pământești ale ultimului domnitor al Moldovei, înainte de unirea Principatelor, au fost depuse pe catafalc la Palatul Cotroceni, ocazie pentru un omagiu din partea președintelui Nicușor Dan. Șeful statului, care a decis că această ceremonie să aibă loc, a subliniat rolul istoric al lui Grigore Alexandru Ghyka în modernizarea Moldovei.

Suntem încă sub influența modului în care regimul comunist ne-a predat, ne-a influențat modul în care percepem istoria, și ne-a împiedicat cumva să vedem pe acei domnitori care au făurit România modernă. Într-o anumită perioadă, aceștia au fost numiți dușmanii ai poporului. Cred că e vremea să vindecăm aceste răni ale trecutului și cred că, așa cum Ana Blandiana a introdus sintagma „memoria ca formă de justiție”, cred că trebuie să ne gândim la o terapie prin memorie care să ducă la o pacificare a societății românești de azi”, a declarat președintele.

https://twitter.com/NicusorDanRO/status/1987501051138740272

La ceremonie au participat și membri ai familiei Ghyka și ai Jandarmeriei Române, instituție fondată de Domnitorul Grigore Alexandru Ghyka.

Grigore Alexandru Ghyka a domnit în două etape, între 1849 și 1856, și a fost un reformator vizionar. A creat prima maternitate, a dezrobit țiganii, a scăzut impozitele țăranilor și a instituit învățământul gratuit.

Rămășițele pământești ale domnitorului au ajuns vineri seara la Aeroportul Henri Coandă și apoi la Jandarmeria Română. După București, siciul va sta două zile la Focșani și va ajunge miercuri la Iași, unde vă avea loc înhumarea.

CITIȚI ȘI – Nicușor Dan, omagiu adus ultimului domnitor al Moldovei: “Bine ai venit acasă, Măria Ta!”

ACTUALIZARE. Şase militari ai Jandarmeriei Române au dus pe braţe sicriul. În Sala Unirii, la catafalc au fost aşezate şi crucea fostului Domn al Moldovei şi o fotografie a acestuia. Catafalcul este flancat de jandarmi în Gardă Onor. La catafalc s-au recules descendenţi ai domnitorului şi consilieri ai preşedintelui Nicuşor Dan, care se aflau în sala Unirii în momentul sosirii sicriului. Preşedintele României va susţine o alocuţiune în jurul orei 12:00 şi va fi păstrat un moment de reculegere. Publicul îşi poate aduce omagiul la catafalc, în intervalul orar 10:00 – 20:00.


După mai bine de 170 de ani, Domnul Moldovei a revenit acasă. Sicriul cu rămășițele pământești ale lui Grigore Alexandru Ghyka a fost adus în țară cu o cursă TAROM, din apropierea Parisului.

A fost primit cu onoruri la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei şi depus în Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”.

Slujba de pomenire a adunat oficialități, descendenți ai familiei Ghyka și pe Nicolae al României.

Evenimentul istoric al repatrierii ultimului Domnitor al Moldovei a fost organizat de Jandarmeria Română și familia Ghyka cu sprijinul autorităților franceze.

Ceremoniile de omagiere, organizate ca pentru un fost şef de stat, vor continua până miercuri.

Duminică, sicriul va fi depus la Opera Națională București, iar apoi în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, locuri simbolice pentru istoria statului român. Pe 12 noiembrie, cortegiul va ajunge la Iași, în capitala istorică a Moldovei, unde rămășițele pământești vor fi reînhumate în apropiere de Palatul Culturii.


Programul evenimentelor:

9 noiembrie – Opera Națională București Depunerea sicriului – momente de omagiu;

9 noiembrie – Sicriul este depus în Sala Unirii a Palatului Cotroceni.

10 noiembrie – Focșani, Piata Unirii Ceremonie de trecere simbolică în Moldova;

11 noiembrie – Muzeul Vrancei, Focsani Depunerea sicriului – momente de omagiu;

12 noiembrie – Iași, Palatul Culturii Ceremonia de primire și depunere în capitala istorică a Moldovei.


Detalii privind accesul publicului larg:

Accesul în Complexul „Palat Cotroceni” se realizează în intervalul 10:00-20:00, în baza documentului de identitate.

Pentru acordarea accesului în incinta Complexului, publicul se va supune unui control de securitate individual și al bagajelor, la solicitarea personalului de securitate.

Traseul de vizitare va fi: intrare la Poarta Leu Pietonal (Bulevardul Geniului, nr. 1-3) și ieșire pe la poarta principală din Bulevardul Profesor Doctor Gheorghe Marinescu.

Nu este permis accesul cu flori sau lumânări în interiorul clădirii Palatului Cotroceni. Florile sau lumânările NU se pot depune personal la catafalc. Acestea pot fi depuse în pridvorul Bisericii Cotroceni.

Persoanele prezente la Palatul Cotroceni pentru a-și aduce omagiul la catafalc sunt rugate să respecte următoarele reguli:

  • să respecte măsurile de ordine interioară și să coopereze cu personalul specializat al Serviciului de Protecție și Pază pe timpul verificărilor de securitate care se vor efectua în curtea și în interiorul Palatului Cotroceni;
  • să respecte orarul activităților și traseul de deplasare stabilit de organizatori, precum și indicațiile personalului specializat al Administrației Prezidențiale și al SPP;
  • să NU aducă obiecte personale (volume, scrisori, ilustrate, documente sau fotografii).

Domn între 1849 și 1856, Grigore Alexandru Ghyka a început modernizarea Moldovei, a fost un promotor al Unirii și fondatorul Jandarmeriei Române.

A reușit dezrobirea romilor, abolirea cenzurii, impunerea învățământului în limba română și înființarea, din fonduri proprii, a primei maternități.

Repatrierea sa reprezintă nu doar o ceremonie, ci un act de recuperare istorică și de respect față de rădăcinile naționale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite