Raluca Olaru anunță că își încheie cariera de jucătoare de tenis. “Sunt mulțumită și împlinită cu parcursul meu în cei 20 de ani de circuit profesionist”

28 June 2024, 11:05 (actualizat 28 June 2024, 13:44)

Jucătoarea de tenis Raluca Olaru a anunțat că își încheie cariera de jucătoare profesionistă de tenis, după 20 de ani.

A venit timpul. A trecut mai bine de un an și jumătate de la ultimul meu meci oficial și chiar și așa tot mi-e greu să rostesc asta cu voce tare, dar până la urmă cred că niciodată nu va fi ceva ușor. Adevărul este că a venit timpul să închei oficial un capitol din viața mea – cariera de jucătoare profesionistă de tenis. Atenție, nu am spus doar tenis, pentru că după cum ați putut vedea în acest ultim an și jumătate, sunt încă aproape și implicată în fenomen prin diverse forme – comentatoare, analistă, antrenoare, intervievatoare. Însă drumul meu ca jucătoare profesionistă s-a încheiat. Deși n-a fost ușor să mă obișnuiesc cu acest statut, sunt mulțumită și împlinită cu parcursul meu în cei 20 de ani de circuit profesionist. Și când spun parcurs nu mă refer doar la rezultatele de pe hârtie, ci și la parcursul meu ca om – a anunțat sportiva, într-unmesaj postat pe rețelele de socializare.

Acești 26 de ani de când am luat racheta în mână au fost o călătorie foarte intensă, fizic și mai ales emoțional, cu multe momente incredibil de frumoase, dar și cu perioade foarte grele. Una peste alta sunt foarte bucuroasă pentru că știu că am fost extrem de dedicată, întotdeauna am făcut absolut tot ce am putut mai bine în fiecare moment, am căutat permanent să mă autodepășesc și să perfecționez aspecte din jocul, fizicul și mentalul meu. Iar ultimii ani din carieră au fost cei mai frumoși și sunt extrem de bucuroasă și recunoscătoare că în acei ultimi 4-5 ani m-am bucurat cel mai mult de tenisul meu și de munca mea – a mai scris Raluca Olaru.

Jucătoarea de tenis a mulțumit celor care au ajutat-o de-a lungul acestor ani și a afirmat că va avea loc un eveniment de retragere, ale cărui detalii vor fi anunțate în curând.

Mi-am dorit foarte mult să sărbătoresc acest capitol care se încheie și să ne mai strângem o dată, cu mic, cu mare pentru a marca acest moment. Așa că stați pe aproape, voi anunța în curând detaliile evenimentului. Și da, voi fi din nou în postura de jucătoare.

Raluca Olaru a fost una dintre cele mai bune jucătoare de dublu ale României.

A fost sfertfinalistă la Roland Garros în 2017, alături de Olga Savchuk, și a câștigat 11 titluri WTA în carieră, jucând alte 12 finale.

Raluca Olaru a câştigat titluri la Taşkent în 2008 (alături de ucraineanca Olga Savciuk) şi în 2016 (alături de Ipek Soylu, din Turcia), la Acapulco în 2011 (alături de ucraineanca Maria Koritţeva), la Nurnberg în 2013 (alături de rusoaica Valeria Solovieva), la Linz în 2014 (alături de americanca de origine georgiană Anna Tatishvili), în 2017 la Hobart (alături de Savciuk) şi Bucureşti (alături de Irina Begu), în 2018 alături de rusoaica Ana Blinkova la Rabat şi alături de Mihaela Buzărnescu la Strasbourg, în 2021 la Sankt Petersburg şi Chicago, ultimele două alături de Nadia Kicenok.

Raluca Olaru a mai jucat finale în 2008 la Budapesta (alături de germanca Vanessa Henke), în 2013 la Katowice (alături de Solovieva), în 2014 la Nurnberg şi Baku, ambele alături de Shahar Peer (Israel), în 2015 la Nurnberg (alături de Lara Arruabarrena) şi în 2016 la Rabat (alături de germanca Tatjana Maria), în 2017 la Shenzhen (alături de Savciuk), în 2018 la Taşkent (alături de Begu) şi Moscova (alături de croata Darija Jurak), în 2020 la Praga (alături de Monica Niculescu) şi Roma (alături de germanca Anna-Lena Friedsam), iar în 2021 la Bad Homburg (alături de Kicenok).

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite