Raed Arafat: Planul roșu a fost dezactivat. Evacuările de pe plaje au fost sistate

5 June 2026, 15:06 (actualizat 5 June 2026, 15:21)

Seful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a anunțat că măsurile de evacuare luate după explozia dronei maritime din Portul Constanța au fost sistate, după verificările făcute de autorități. Potrivit acestuia, situația este considerată, în acest moment, fără risc, iar oamenii se pot întoarce la normal.

Acest mesaj îl dăm acum ca să știe toată lumea că este totul în siguranță. De ce am luat aceste măsuri? Este normal să le luăm când știm că există un risc asupra populației. Avem obligația să luăm anumite măsuri, chiar dacă deranjează uneori, până ne asigurăm că situația este ok”, a declarat Raed Arafat.

Șeful DSU a explicat că măsurile preventive nu sunt menținute mai mult decât este necesar.

În secunda în care ne asigurăm că situația este ok, nu prelungim orice măsură care este luată, nici măcar câteva minute în plus. Imediat luăm măsuri și oprim ce am recomandat populației ca măsuri preventive”, a spus Arafat.

Aproape 3.000 de persoane evacuate în Constanța

Raed Arafat a precizat că aproape 3.000 de persoane au fost evacuate în zona Constanța, iar alte câteva sute în zona Tulcea. Evacuările au vizat zona portului și alte zone apropiate de apă.

„Au fost evacuate aproape 3.000 de persoane în zona Constanța, conform datelor de la ISU Constanța, și câteva sute de persoane în zona Tulcea. Persoanele respective au fost evacuate din zona portului și din alte zone limitrofe apei”, a declarat șeful DSU.

Potrivit lui Arafat, autoritățile au intervenit în momentul în care a fost semnalat un risc, inclusiv posibilitatea ca în zonă să existe și alte drone.

„Măsura de evacuare s-a luat când s-a sesizat că există un risc și că este posibil să avem și alte drone în zonă. Din cauza asta s-au trimis elicopterele să verifice, s-au făcut verificări. Nu e vorba de târziu, e vorba că s-a luat imediat când s-a sesizat că există un risc. S-au dat mesajele RO-ALERT”, a explicat Raed Arafat.

„Autoritățile au evacuat perimetrul ca să evite victime”

Șeful DSU a mai spus că structurile pentru situații de urgență au intrat în procedură în momentul în care a fost identificat riscul de explozie. Potrivit acestuia, faptul că zona din jurul dronei fusese evacuată a făcut ca incidentul să nu producă victime.

„Noi am intrat în ecuație în momentul în care s-a sesizat că este un risc. Am aflat de riscul că se va întâmpla acest lucru cu câteva minute înainte. Până atunci, nu era sesizat un astfel de risc și situația era considerată mai degrabă sub control, dar era evacuată zona din jurul dronei. Acesta este motivul pentru care nu au existat victime și este un lucru foarte bun”, a declarat Arafat.

El a precizat că ultimii oameni aflați în perimetru au fost evacuați atunci când autoritățile au primit informația că drona ar putea exploda singură.

„Autoritățile care erau la fața locului au evacuat perimetrul ca să evite un număr de victime și, când s-a sesizat că drona poate să explodeze singură, s-au evacuat ultimii care erau acolo”, a spus șeful DSU.

Raed Arafat a subliniat că, pe baza analizelor disponibile, autoritățile au decis sistarea evacuării.

„Pe baza întregii analize pe care o avem, putem să sistăm evacuarea și putem să permitem oamenilor să se întoarcă înapoi la normal”, a declarat șeful DSU.

Celulă de criză la Ministerul de Interne, după explozia dronei. Mii de persoane au fost evacuate de pe plaje

Autoritățile verifică informații privind prezența altor drone în largul Portului Constanța, după explozia dronei maritime descoperite vineri dimineață în Dana 78. Potrivit prefectului județului Constanța, ar fi vorba despre încă patru drone observate în larg, însă reprezentanții autorităților au precizat că numărul exact nu este deocamdată confirmat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite