Putin îi propune Iranului să medieze conflictul, după negocierile eșuate cu SUA
Președintele rus Vladimir Putin i-a transmis duminică omologului său iranian, Masoud Pezeshkian, că este pregătit să medieze conflictul din Orientul Mijlociu, a anunțat Kremlinul, la scurt timp după eșecul negocierilor de pace dintre Statele Unite și Iran desfășurate la Islamabad, relatează Reuters și AFP.
Într-o convorbire telefonică cu liderul iranian, Putin „a subliniat că este gata să continue să faciliteze căutarea unei soluții politice și diplomatice la conflict și să acționeze ca mediator în eforturile de a ajunge la o pace justă și durabilă în Orientul Mijlociu”, se arată într-un comunicat al Kremlinului, citat de Agerpres.
Discuția dintre cei doi lideri a avut loc la câteva ore după ce vicepreședintele american JD Vance a anunțat că negocierile de pace de la Islamabad — primul contact direct la cel mai înalt nivel dintre SUA și Iran din ultimii 47 de ani — s-au încheiat în zorii zilei de duminică, după aproximativ 21 de ore de dialog, fără a se ajunge la un acord.
Potrivit lui Vance, care a refuzat să ofere detalii despre conținutul discuțiilor, principalul obstacol a fost refuzul Iranului de a se angaja că nu va urmări obținerea unei arme nucleare pe termen lung.
Un oficial american a confirmat duminică faptul că toți membrii delegației SUA au părăsit Islamabadul.
Anunțul a fost făcut în timpul unei escale tehnice la baza aeriană Ramstein, în Germania, a avionului Air Force Two, la bordul căruia se afla vicepreședintele JD Vance. Acesta a participat la negocieri alături de emisarul special Steve Witkoff și de Jared Kushner, ginerele fostului președinte american Donald Trump.
În aceste condiții, niciun membru al delegației americane nu a rămas în capitala Pakistanului pentru a continua discuțiile.

