PSD şi USR îşi impută reciproc cauzele care au provocat criza apei şi a energiei din Prahova şi Dâmboviţa
PSD şi USR polemizează din nou, de data aceasta din cauza situaţiei din judeţele Prahova şi Dâmboviţa. Cele două partide de guvernare îşi impută reciproc cauzele care au provocat criza apei şi energiei din cele două judeţe. PSD solicită premierului măsuri, în timp ce preşedintele Nicuşor Dan intervine pentru a aplana conflictul. “Nu este profitabil să se atace intre ei”, le transmite şeful statului.
PSD solicită USR şi ministrului Mediului să îşi asume ” catastrofa” din Prahova şi Dâmboviţa, după secarea barajului de la Paltinu.
PSD susţine că ministra Diana Buzoianu ar fi fost direct implicată în operaţiunea de la baraj şi că ar fi ignorat avertismentele publice ale Prefecturii Prahova privind riscul unei situaţii de urgenţă. Din PSD s-a cerut demisia lui Buzoianu.
Ministra Diana Buzoianu consideră că s-a ajuns în această situaţie din cauza corupţiei din instituţiile statului. Şi spune că autorităţile locale nu au acţionat să informeze şi să protejeze populaţia.
Situaţia din interiorul coaliţiei este în atenţia preşedintelui României care pledează pentru reconciliere.
În cele şase luni de guvernare PSD şi USR s-au acuzat sistematic. Ultimul atac venit recent dinspre PSD a fost solicitarea demisiei ministrului USR al Apărării, Ionuţ Moşteanu, din cauza studiilor trecute in CV.
De partea cealaltă, USR acuză PSD de nepotisme şi tolerarea corupţiei în instituţiile statului.

