PSD decide luni dacă iese sau nu de la guvernare. Ce planuri îşi fac partidele din coaliție

15 April 2026, 09:50 (actualizat 15 April 2026, 19:41)

Mai sunt cinzi zile până când PSD se va pronunţa în ce privește ieşirea sau nu de la guvernare. Pe 20 aprilie va fi un vot final.

Până atunci, vor mai avea loc două întâlniri teritoriale, în urma cărora vom afla care va fi întrebarea supusă la vot luni, 20 aprilie. Surse din interiorul PSD spun că pentru social-democrați chiar și varianta de a intra în opoziție este mai bună decât actuala formulă de guvernare.

Între timp, PNL și USR fac tot felul de calcule politice. Pentru liberali, este foarte clar: Ilie Bolojan rămâne varianta de premier, iar USR spune că, dacă pe data de 20 aprilie PSD va genera o criză guvernamentală, atunci acesta va fi un capăt de linie.

UDMR este mediator în această poveste, însă și acolo încep să apară emoții, pentru că în urma alegerilor din Ungaria sunt voci din interiorul comunității maghiare care îi cer demisia lui Kelemen Hunor. Liderul UDMR a spus însă că de la nivel de conducere a partidului nu i s-a cerul acest lucru.

Președintele Nicușor Dan ar putea un juca un rol important. Liderii coaliției spun că, dacă vor fi invitați la o discuție, o vor onora.

În ceea privește opoziția, PACE – Întâi România a anunțat ieri că, în urma consultărilor cu AUR, “glonțul de argint al opoziției unite este pregătit. Asta dacă până pe data de 20 aprilie miniștrii social-democrați nu se retrag sau dacă PSD nu are curajul să își depună propria moțiune”.

În urma unui sondaj realizat zilele acestea de agenția de rating Politic, majoritatea românilor consideră că toate partidele din coaliție sunt vinovate pentru actuala stare a coaliției.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite