Protestele din Iran au intrat în a 15-a zi. Regimul de la Teheran amenință SUA și Israelul

11 January 2026, 19:27

Regimul de la Teheran ameninţă că va riposta împotriva Israelului şi a bazelor americane în cazul în care Statele Unite vor lansa atacuri asupra Iranului. Surse israeliene au declarat pentru presa internaţională că Israelul este în alertă maximă. Protestele iranienilor împotriva regimului autoritar islamic au intrat în a 15-a zi.

Iranienii au continuat demonstraţiile, în ciuda răspunsului dur al regimului teocratic aflat la putere. Organizaţiile neguvernamentale vorbesc despre sute de protestatari morţi şi răniţi şi despre mii de arestări. Imagini de la manifestaţii circulă pe rețelele de socializare deși conexiunea la internet si serviciile de telefonie au fost întrerupte.

Președintele Donald Trump a declarat că Statele Unite sunt pregătite să ajute protestele. Într-un mesaj publicat pe Truth Social, el a adăugat că Iranul privește spre libertate cum, poate, nu a mai făcut-o niciodată.

Preşedintele Parlamentului iranian a transmis Statelor Unite un avertisment tranşant: în cazul unui atac Iranul va riposta împotriva Israelului şi a bazelor americane.

Mohammad Qalibaf,  preşedintele Parlamentului din Iran: “Am un mesaj pentru președintele american delirant. Fiți atenți că sfaturile care vi se dau despre atacarea Iranului  să nu fie de același fel precum consultările prin care ați susținut că Mashhadul (oraș iranian) a căzut. Prin urmare, pentru a evita calculele greșite, fiți conștienți că, dacă luați măsuri pentru a ataca Iranul, atât teritoriile ocupate, cât și toate centrele, bazele și navele militare americane din regiune vor fi considerate ținte legitime de către noi”.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a discutat cu secretarul de stat american Marco Rubio despre posibilitatea unei intervenții americane în Iran. Ca urmare, Israelul se află în stare de alertă maximă, potrivit unor surse.

„Israelul urmărește îndeaproape ce se întâmplă în Iran. Demonstrațiile pentru libertate s-au răspândit în toată țara. Poporul Israelului, ca întreaga lume, este uimit de eroismul extraordinar al cetățenilor iranieni. Israelul le susține lupta pentru libertate și condamnă cu fermitate masacrele în masă ale civililor nevinovați”, a precizat Benjamin Netanyahu.

Fostul prinț moștenitor al Iranului a reluat apelul său către iranieni să îşi ceară libertatea în stradă. El i-a sfătuit pe protestatari să meargă în grupuri şi le-a atras atenţia că este periculos să se separe unii de alții.

Reza Pahlavi, fostul prinţ moştenitor al Iranului: „Compatrioții mei! Prin prezența voastră extinsă și curajoasă pe străzile din Iran pentru a treia noapte consecutivă, ați slăbit grav aparatul represiv al lui Khamenei și regimul său. Am primit rapoarte credibile care indică faptul că Republica Islamică se confruntă cu o lipsă acută de mercenari pentru a înfrunta milioanele de oameni de pe străzi și, până acum, multe forțe armate și de securitate și-au părăsit locurile de muncă sau nu au respectat ordinele de reprimare a populației”.

Procurorul general al Iranului a subliniat că oricine protestează va fi considerat „dușman al lui Dumnezeu”, o infracțiune care se pedepsește cu moartea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite