Proteste în capitală. Silvicultorii, feroviarii și rezerviștii militari au protestat joi, în Piața Victoriei
A fost zi de proteste în Capitală. Dimineata, au dat tonul ceferiștii, care au manifestat la Ministerul Transporturilor. Iar de la ora 12.00, în Piata Victoriei au fost mitinguri ale silvicultorilor și rezerviștilor militari.
ACTUALIZARE Protestul s-a încheiat. O delegație a liderilor de sindicat este la discuții cu prim-ministrul interimar Cătălin Predoiu.
Sindicultorii se opun unui proiect de hotărâre de guvern care prevede reorganizarea regiei autonome RomSilva. Printre prevederea acestui proiect de hotărâre de guvern, care îi nemulțumește pe sindicaliștii din Silvicultura, se numără desfințarea 25 de direcții județene silvice. Ceea ce spun sindicaliștii că ar conduce la concedierea a aproape 1000 de angajați.
De asemenea, sindicaliștii din silvicultura se opun desfințării celor 22 de administrații de parcuri naturale și naționale și comasarea lor într-o instituție mamut condusă de la București.
Spun sindicaliștii din Silvicultura că acest proiect de hotărâre de guvern ar fi neprofesionist și ar pune în pericol pădurile României.
De asemenea, alături de ei au protestat și rezerviștii militari. Aceștia susțin că nu se respectă legislația și nu primesc drepturile salariale cuvenite.
Au protestat alături de ei și ceferiștii sau sindicaliștii din transporturi feroviare. Ei sunt nemulțumiți că nu s-a încheiat un contract colectiv de muncă, au fost suspendate mai multe trenuri de călătorie, iar mecanicii de locomotivă nu își primesc orele suplimentare.
___________________________
Federația Silva a participat, joi, în intervalul 12:00 – 15:00, împreună cu sindicatele din transporturi feroviare și cele ale rezerviștilor militari din cadrul Confederației Sindicale Naționale Meridian, la un miting de protest, la sediul Guvernului României, în Piața Victoriei.
‘Prin această acțiune de protest, sindicatele din silvicultură trag un semnal de alarmă și solicită Guvernului României să nu dea curs proiectului de HG privind reorganizarea Romsilva, promovat de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor. Acest proiect nu este realizat în mod profesionist și, în forma propusă, considerăm că este periculos pentru pădurile țării’, au anunțat sindicaliștii, printr-un comunicat.
Potrivit sursei citate, proiectul menționat nu poate fi adoptat pentru că nu are la bază niciun fel de studiu – nici de impact economic, nici de impact social sau bugetar.
Ceferiștii s-au strâns, joi dimineată, în faţa sediului Ministerului Transporturilor, iar apoi au mers în faţa sediului Guvernului.
În fața sediului MTI si a sediului ARF, protestul s-a desfășurat între orele 10.00-12.00 și are ca principal motiv tergiversarea aprobării bugetului CFR Călători pe anul 2025 prin Hotărâre de Guvern.
FSTFR a continuat, joi, protestul și în fața sediului Guvernului României între orele 12.00-15.00.
Protestatarii ceferiști spun că tergiversarea aprobării prin Hotărâre de Guvern a BVC pe anul 2025 face imposibilă și negocierea noului CCM 2025-2026. Sindicaliștii reamintesc Guvernului României că în plin sezon estival, respectiv începând din 1 iulie 2025, CFR Călători nu va mai avea încheiat CCM deoarece actualul contract se încheie la 30 iunie.

