Proteste faţă de turismul excesiv. ”Vă rugăm să ne salutați”, mesajul mai multor proprietari de magazine din Salzburg

30 iulie 2024, 14:40 (actualizat 30 iulie 2024, 14:56)

Protestele faţă de turismul excesiv se extind în Europa. Sătui de atitudinea unora dintre călători, mai mulți proprietari de magazine din Salzburg au început să pună la intrare afișe prin care le reamintesc regulile elementare de bună-cuviință. Orașul austriac, ca multe altele din Europa, se confruntă cu un aflux de turiști.

Mulți turiști, mereu grăbiți, se poartă ca și cum totul li se cuvine.

Verena Markov, proprietar de restaurant: De exemplu, oaspeții vin și grădina e plină, ceea ce sigur că e foarte bine, dar mai vin și alții, și atunci primii spun „am fost primul, vreau ACUM o masă!”.

Sylvia Schally, angajată a unei cofetării: Aruncă bomboane de ciocolată pe jos, sunt deschise (și murdăresc). Sigur că e o pierdere pentru afacere.

O regulă elementară de bun simț este că toaletele localurilor nu sunt publice – ci doar pentru clienții acelui local. Putem măcar simbolic să salutăm și să cumpărăm ceva.

Timo Buttner, proprietar de cafenea: Salutăm turiștii și unii zic „doar mă uit” (fără să mai salute). Sau pur și simplu fug la toaletă, aproape că am devenit toaletă publică, iar dacă le spui ceva, primești adesea un răspuns impertinent.

Așa că mai mulți proprietari din Salzburg afișează un mesaj simplu la intrare, în engleză: vă rugăm să ne salutați, să fiți cordiali și apoi să vă luați la revedere, pentru că așa este la noi. Mulți turiști ei înșiși deranjați de alți vizitatori, spun că este o idee excelentă, ar trebui extinsă, și că demult era nevoie de așa ceva.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite