Protest în Piața Victoriei după crima din Teleorman. „Nu mai vrem victime, vrem protecție!”
A fost protest, marți seară, în Piața Victoriei din Capitală, după crima din Teleorman, despre care mai multe voci spun că putea fi prevenită dacă autoritățile ar fi protejat-o pe tânără. Informații cu impact emoțional!
Agresorul era cunoscut în comunitate ca persoană violentă și amenințase deseori că o va ucide pe femeia cu care avea trei copii. Centrul FILIA atrage atenția că este al 51-lea caz de femicid de la începutul anului.
Protestatarii au solicitat aprobarea de urgență a proiectului de lege depus pe 25 octombrie pentru prevenirea femicidelor. Acesta include măsuri de prevenire, instrumente de evaluare obligatorie a riscului, educație pentru egalitate de gen, dar și recunoașterea gravității violenței în legislația penală.
”Violența împotriva femeilor e insuficient sancționată, tolerată de cei care ar trebui să ne protejeze și transformată apoi în context de blamare a victimei. Le credem pe femeile care sunt victime ale violenței. Ne-am săturat să trăim în cultura ‘’toleranței‘‘ asupra violenței atunci când este îndreptată împotriva femeilor care vin din medii sărace, rome sau au experiențe care nu le fac ‘’demne’’ de a fi protejate în ochii opiniei publice. Acest dublu standard arată că noi, femeile, trebuie să fim respectabile și victimele perfecte pentru a fi crezute”, a transmis Centrul Filia.

