Protest al angajaților care lucrează cu fonduri europene față de posibilele concedieri și reduceri de salarii

8 June 2026, 22:26

Salariații Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene au întrerupt din nou lucrul şi au ieșit în fața instituțiilor din Capitală și mai multe județe din țară în semn de nemulțumire față de reducerile de personal și posibilele scăderi de salarii.


Oamenii avertizează că schimbările propuse pot afecta capacitatea României de a atrage bani europeni.

“Fondurile europene nu se absorb singure” sau “Spunem NU distrugerii sistemului care salvează bugetul României” sunt câteva dintre mesajele prin care angajații cer menținerea unor salarii competitive și a actualei structuri de lucru.

Nemulțumirile vin în contextul proiectului noii Legi a salarizării. În document sunt prevăzute premii de performanță între 10 și 20% din salariul de bază pentru cel mult 30% dintre angajați.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite