Proprietarii clubului de noapte din Goa au fugit din India la câteva ore după izbucnirea incendiului, potrivit poliției
Proprietarii unui club de noapte din Goa au fugit din India la doar câteva ore după ce un incendiu mortal a cuprins localul şi a ucis 25 de persoane, în weekend, a anunţat poliţia luni seară, transmite AFP.
Incendiul, care a izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică la un club din Arpora, în statul Goa, din nordul ţării, a provocat moartea a 25 de persoane, majoritatea prin asfixiere. Cauza probabilă a incendiului este un foc de artificii, potrivit oficialilor.
“Imediat după incendiu”, cei doi fraţi care deţin clubul de noapte, Saurabh şi Gaurav Luthra, s-au îmbarcat într-un zbor spre Phuket, Thailanda, a anunţat poliţia din Goa într-un comunicat. “Acest lucru demonstrează intenţia lor de a se sustrage anchetei poliţiei”, a concluzionat poliţia.
Forţele de ordine au indicat, de asemenea, că mai mulţi ofiţeri au efectuat o percheziţie la domiciliul celor doi bărbaţi din New Delhi.
Anchetatorii cred că incendiul violent a fost provocat de artificiile aprinse în interiorul localului Birch By Romeo Lane, situat într-o zonă aglomerată din Goa, potrivit BBC.
Majoritatea victimelor erau angajați ai localului, iar patru erau turiști din Delhi. Cinci persoane sunt încă internate în spital.
Poliția a solicitat ajutorul Interpolului pentru a-i găsi și aresta pe frații Luthra.
Saurabh Luthra nu a răspuns încă solicitărilor AFP de a comenta. Luni, el promisese pe reţelele de socializare că va ajuta familiile victimelor şi şi-a exprimat “profunda durere” după acest incendiu “tragic”.
Goa, o fostă colonie portugheză (1510-1961) situată pe ţărmurile Mării Arabiei, este o staţiune balneară de renume mondial. Goa a primit peste zece milioane de turişti în 2024, inclusiv aproape 470.000 de vizitatori străini, conform statisticilor oficiale.
Patru persoane au fost arestate în legătură cu acest incendiu

