Proiectul pensiilor private – explicații și controverse. Cine mai poate primi banii într-o singură tranșă

11 August 2025, 18:26

Noua modalitate de plată a pensiilor private, pregătită de autorități, stârneşte un val de controverse. Analiștii nu văd cu ochi buni corelarea plăţilor pensiilor private din Pilonul 2 cu valoarea pensiei minime stabilită de Guvern. Premierul dă asigurări că măsurile nu vizează o confiscare a fondurilor acumulate de cetățeni, ci doar reglementează modul de plată, după modelul altor țări europene.

În prezent, persoanele care contribuie la Pilonul II de pensii pot să retragă toți banii într-o singură tranșă sau pot opta pentru plata unor rate lunare, în decurs de cinci ani. Prin noul proiect de lege mai pot retrage toți banii, într-o singură tranșă, doar cei care au în conturi cel mult 15.372 de lei, adică pensia minimă plătită în decurs de un an. Cei care au în conturi peste acest prag vor mai putea să  retragă, într-o singura tranță, doar cel mult 25% din total. Pentru restul de 75% plățile se vor face eșalonat, în funcție de mai anumite criterii. 

Reprezentanții administratorilor fondurilor de pensii private au venit cu lămuriri despre modul în care se vor face plățile. Astfel, contribuabilii care au în conturi până în 153.720 lei, ar urma să primească 1.281 de lei lunar, cât reprezintă acum indemnizația socială din sistemul public de pensii, adică pensia minimă. Plățile se vor face până când beneficiarii își vor termina banii ce li se cuvin. Cei care au în conturi peste 153.720 de lei, vor primi o pensie lunară mai mare de 1.281 de lei. Condiția e ca sumele să ajungă pentru cel puțin 10 ani de plată.

George Moț, administratorul unei platforme de pensii private: Nu are nicio logică, nu are niciun sens ca această rată să fie legată de indemnizația socială sau de orice alt indicator pe care Guvernul să-l stabilească din pix (…). Această măsură este făcută mai degrabă să ajute Guvernul să controleze masele de alegători, cum știm că sunt obișnuiți cu controlarea pensionarilor prin măriri de pensii”.

Premierul da asigurări că măsurile nu vizează o confiscare a fondurilor acumulate de cetățeni, ci doar reglementează modul de plată, după modelul altor țări europene. De exemplu, în Italia, contribuabilii pot retrage până la 30% din suma acumulată, iar în Polonia cel mult 25%.

Ilie Bolojan, premierul României:  Intrăm în generaţia celor care am fost născuţi în anii 65-75, deci o perioadă cu un număr mare de naşteri în România, cu un vârf de naşteri, pe fondul unor tensiuni, unor dezinformări, să nu ne trezim cu nişte retrageri bruşte care să strice practic toată componenta de pensii gestionate privat”.

Reprezentații administratorilor de fonduri private dau asigurări că plata pensiilor private nu va fi pusă în pericol.

Radu Crăciun, preşedintele Asociaţiei pentru Pensiile Administrate Privat: Fondurile de pensii sunt foarte lichide și pot face față fară nicio problema plăților, inclusiv vârfurilor de plăți care vor veni”.

Părerile contribuabililor sunt împărțite.

„Era bine cum era înainte. Să poți să-i retragi pe toți”.

„Mai este timp până când ies la pensie. Așa că nu mă îngrijorează”. 

„Vom vedea pe viitor cum vor evolua lucrurile”.

Proiectul de lege care reglementează plata pensiilor private ar urma să fie trimis în Parlament. Noile măsuri se vor aplica după un an de la momentul aprobării în Legislativ. După ce zilele trecute UDMR și USR au criticat în termeni dur proiectul, acum, și liderul social-democraților, Sorin Grindenu a declarat că PSD nu susține legea propusă în forma actuală.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite