Proiect: Reguli mai dure în privința produselor second-hand din import. Amenzi de până la 100.000 de lei și dosar penal pentru încălcarea legii

21 March 2026, 17:30 (actualizat 21 March 2026, 22:11)

Ministrul Mediului vrea să oprească importul deșeurilor periculoase, aduse adesea în România sub eticheta de produse second-hand. Un proiect de ordonanță prevede reguli stricte: hainele, mobilierul sau echipamentele nu vor mai putea fi comercializate fără să fie curățate, dezinfectate și certificate. Noile măsuri vizează și importul mașinilor la mâna a doua.

Potrivit Ordonanței de Urgență lansate în dezbatere publică de Ministerul Mediului, nicio haină, mobilă, anvelopă sau echipament nu va mai intra pe piața românească fără să fie curățat, dezinfectat și certificat de un operator autorizat. Produsele periculoase vor fi returnate imediat în țara de origine, pe cheltuiala importatorului.

Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Deșeuri care intră în România cu eticheta falsă ca fiind produse second-hand și apoi ajung pe câmpurile noastre sau ajung arse ilegal și ne otrăvesc pe toți. Este un întreg sistem care a funcționat așa. Sunt mii de camioane care intră în România cu o astfel de minciună cum că sunt produse care ar putea fi utilizate, care în realitate sunt deșeuri din statele respective.

Cei care încalcă legea riscă amenzi de până la 100.000 de lei și dosar penal.

Ciprian Gălușcă, Platforma pentru Adaptare Climatică: Este extrem de important să avem un mecanism de trasabilitate, așa cum avem pentru lemn – SUMAL, trebuie să avem ceva similar și pentru deșeuri. În momentul în care camionul intră cu deșeuri din import, el trebuie să se înregistreze când intră în țară și, în felul acesta, să avem o trasabilitate a deșeurilor.

Daniel Trifu, președinte, Eco-Civica: Foarte multe rezultate din activitatea medicală care sunt extrem de periculoase și gândiți-vă că poți vorbi de SIDA și de hepatită și de alte lucruri de genul acesta, produse petroliere, chiar cianuri care au fost aruncate pe câmp sau abandonate.

Totodată, va fi interzisă importarea autovehiculelor declarate „daună totală”.

Actul normativ mai prevede că anual, persoanele fizice pot introduce pe teritoriul României doar 2 mașini, 2 trotinete electrice și 2 biciclete la mâna a doua, având obligația să le declare la ANPC în cel mult 72 de ore de la intrarea în țară.

După consultări, proiectul va merge la avizare și apoi la Guvern pentru adoptare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite