Programul Rabla este blocat, aplicația AFM dă erori. Mii de români nu își pot lua mașinile de la reprezentanțele auto

1 November 2025, 19:53 (actualizat 1 November 2025, 21:46)

Programul Rablă este blocat. Mii de români așteaptă să își ia mașinile de la reprezentanțele auto. Lucru imposibil pentru că fie sistemul unde sunt încărcate documentele dă erori, fie pentru că autoritățile nu au dat și o factură tipizat, iar dealerii nu vor să riște ca statul să nu decontează. Autoritățile pasează vina și anunță că de la anul în program vor fi acceptate doar mașini electrice.

“S-a rezolvat problema cu încărcarea facturii de către dealer?” Astfel de mesaje circulă în această perioadă pe rețelele sociale. Românii care s-au înscris în programul Rabla așteaptă de o lună să intre în posesia mașinii.

Prin telefon Alin Popescu – beneficiar program Rabla: E nebunia cu butonul, câmpul fizic în programul AFM. Dealerul nu poate factura practic pentru că în acel program nu avea câmpul fizic unde să poată să introducă factura.

Şi nu e singura eroare pe care o dă aplicaţia.

Pentru Administrația Fondului de Mediu, instituția prin care vin banii pentru programul Rabla, niciuna dintre probleme semnalate atât de dealeri, cât și de românii vor să își schimbe mașina cu ajutor de la stat nu există.

Florin Bănică – președinte AFM: Nu știu de unde au apărut aceste informații, însă sunt total eronate pentru că aplicația funcționează în parametri normali. Până în acest moment sunt încărcate 89 de facturi, de ecotichete în aplicație.

Reporter: Nu este un număr cam mic?

Florin Bănică – președinte AFM: Dealerii se ocupă de partea de facturare, nu este din cauza aplicației numărul acesta mic.

CIPRIAN MORARIU – consilier vânzări: Nu putem livra autoturismele noi către beneficiari pentru că nu există o procedură stabilită de facturare și ce informații trebuie să conțină factura. Riscurile sunt să nu putem deconta sumele în cadrul programului Rabla și automat nu putem livra mașinile. În cursul săptămânii viitoare o să avem formularul respectiv.

Deși programul mai mult bate pasul pe loc, interes din partea românilor există.

MĂDĂLINA CHIȚU – jurnalist TVR: Anul acesta, programul Rabla a primit un buget total de 200 de milioane de lei. Cum românii nu s-au înghesuit să își cumpere mașini electrice cu ajutor de la stat, autoritățile au decis să mute 45 de milioane din bugetul alocat acestor autoturisme către programul Rabla pentru mașini cu motor clasic și hibrid, acolo unde fondurile s-au epuizat în nici un sfert de oră de când s-a deschis programul.

DIANA BUZOIANU – ministrul Mediului: Anul viitor ne gândim să ducem programul pe Fondul Social pentru Clima. Deci nu mai vrem să-l păstrăm la nivel de buget național, vrem să-l ducem pe fonduri europene. Nu vom mai avea mașini cu motor termic sau hibrid.

Autorităţile iau în calcul ca programul să fie destinat celor care au venituri reduse şi nu pe principiul primul venit, primul servit.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite