Programul nuclear iranian: Consiliul de Securitate al ONU dă undă verde reintroducerii sancțiunilor contra Teheranului

Google Maps view Natanz, Iran/ Sursa Profimedia images
19 September 2025, 20:19

Consiliul de Securitate al ONU a dat vineri undă verde reintroducerii sancțiunilor contra Iranului, țară căreia Parisul, Londra și Berlinul îi solicită angajamente mai ferme cu privire la programul său militar, o decizie în principiu reversibilă în cazul unui acord de ultim minut până la finalul săptămânii viitoare, relatează France Presse.

”Am căutat prin toate mijloacele să găsim o alternativă” la restabilirea sancțiunilor, mecanism numit ‘snapback’ (revenire la starea inițială)”, a comentat ambasadorul francez la ONU, Jérome Bonnafont.

”Nu avem altă opțiune decât de a continua procedura de ‘snapback’, care va conduce – cu excepția unei decizii contrare a acestui Consiliu – la restabilirea în 28 septembrie a regimurilor de sancțiuni adoptate de el înainte de 2015 contra Iranului”, a adăugat el.

Totuși, diplomatul francez a insistat pe faptul că rămâne pe masă oferta trio-ului european de a ajunge până la finalul săptămânii viitoare la o soluție negociată.

În anul 2015, Franța, Regatul Unit, Germania, SUA, Rusia și China au încheiat cu Iranul un acord numit JCPOA, ce prevedea o încadrare a activităților nucleare iraniene în schimbul unei ridicări a sancțiunilor. Acordul a fost ratificat prin rezoluția 2231 a Consiliului de Securitate al ONU, care expiră la jumătatea lunii octombrie.

SUA, în timpul primului mandat de președinte al lui Donald Trump, a decis în 2018 să se retragă din JCPOA și să restabilească propriile sancțiuni.

Ulterior, Iranul și-a încălcat unele angajamente, în special cu privire la îmbogățirea uraniului, țările occidentale suspectând Teheranul că vrea să se doteze cu arma atomică. Iranienii neagă însă această acuzație și susțin că programul lor nuclear are un scop exclusiv civil.

În acest context, după negocieri și multiple avertismente, cu câteva săptămâni înaintea expirării rezoluției 2231, Franța, Regatul Unit și Germania au declanșat la finalul lui august ‘snapback’, mecanismul ce permite restabilirea sancțiunilor în termen de 30 de zile.

”Europenii, prin inacțiunea lor și acum prin aceste măsuri, furnizează un alt pretext pentru escaladare în relațiile internaționale”, a denunțat vineri viceministrul de externe iranian Saeed Khatibzadeh, într-o conferință de presă la Geneva.

”Ceea ce fac europenii este lipsă de imparțialitate din punct de vedere politic, ilegal din punct de vedere juridic, ilegitim din punct de vedere internațional și foarte eronat din punct de vedere strategic”, a estimat el.

De partea sa, ministrul de externe iranian Abbas Araghchi a dat asigurări pe X că le-a prezentat puterilor europene ”o propunere creativă, echitabilă și echilibrată, ce răspunde îngrijorărilor legitime și este reciproc benefică”.

Printre elementele de blocaj, europenii consideră insuficient acordul încheiat în 9 septembrie între Teheran și Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) cu privire la noul cadru de cooperare.

Acordul nu s-a concretizat într-o reluare imediată a inspecțiilor suspendate de Teheran după loviturile israeliene și americane desfășurate timp de 12 zile în luna iunie.

Oficial, în virtutea rezoluției 2231, textul supus Consiliului de Securitate vineri prevedea menținerea ridicării sancțiunilor, dar el nu a primit decât patru voturi (printre care al Rusiei și al Chinei), mai puțin de jumătate din cele nouă necesare pentru adoptarea sa. Nouă state au votat împotrivă și alte două s-au abținut. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite