Programul “Casa Verde”. Bani de la stat pentru proprietarii care își instalează panouri solare
Programul „Casa Verde Fotovoltaice” demarează marți. De el vor beneficia 33 de mii de gospodării. Panourile pot fi instalate fără autorizație de construire.
Toți cei interesați trebuie să depună: cerere de finanțare tehnoredactată; copia actului de identitate; extrasul de Carte Funciară, nu mai vechi de 30 zile pentru imobilul unde vor fi montate panourile; rezultat pentru dreptul de proprietate, precum și dovezi că nu există restanțe la taxe și impozite.
Beneficiarii finanțării vor avea obligația să implementeze proiectul în termen de 8 luni de la semnarea contractului.

