Problemele de mediu ale României, expuse la COP30. Diana Buzoianu: Eforturile la nivel naţional nu vor fi suficiente, avem nevoie de un angajament global
Inundaţiile de anul acesta şi deşertificarea unei porţiuni însemnate din teritoriul României sunt două dintre temele dezbătute la summitul mondial de climă, COP30, desfășurat în Brazilia. Mesajul ministrului Diana Buzoianu.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor: Pentru noi, românii, schimbările climatice, adaptarea la schimbările climatice nu cunt concepte absurde. Doar în acest an, mai mult de 100 de localităţi din România s-au confruntat cu restricţii de apă din cauza secetei. Mai mult de 30% din teritoriul României se confruntă cu deşertificarea, ceea ce face viaţa a milioane de oameni mai grea cu fiecare an. Una dintre cele mai vechi păduri din Uniunea Europană, localizată în România, începe să se usuce, iar oamenii de ştiinţă ne-au avertizat că, în următorii cincizeci de ani, sute de mii de hectare de pădure vor fi pierdute, pentru că nu vor putea supravieţui provocărilor schimbărilor climatice.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a atras atenția asupra unui efort comun global de reducere a efectelor produse de schimbările climatice.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor: Mesajul este clar. Acestea nu sunt realităţile care ar trebui să ne definească viitorul. Schimbările climatice reprezintă o problemă în legătură directă de drepturile omului. Eforturile la nivel naţional nu vor fi suficiente, cele la nivel european de asemenea, avem nevoie de un angajament global.
Se împlinesc 10 ani de la adoptarea Acordului de la Paris, tratat prin care ţările semnatare s-au angajat să limiteze încălzirea climei cu 1,5°Celsius, în raport cu perioada preindustrială.

