Probleme de securitate la achiziția E.ON România de către unguri. Există suspiciuni că, de fapt, Federația Rusă ar tânji să preia indirect compania

16 January 2025, 22:21 (actualizat 16 January 2025, 22:22)

Ministerul Energiei din România a găsit vulnerabilităţi legate de tranzacția dintre compania de stat ungară MVM și divizia de furnizare E.ON din țara noastră. Există suspiciunea că în spatele preluării ar fi Federația Rusă, ceea ce pune în pericol securitatea energetică a României. Ministerul Energiei a sesizat Comisia pentru Examinarea Investițiilor Străine Directe, care trebuie să decidă acum dacă tranzacția dintre cele două companii va fi oprită sau procedurile pot continua.

Achiziția celui mai mare furnizor de gaze din România de către maghiarii de la MVM a atras atenția autorităților române imediat după anunțul făcut la sfârșitul anului trecut. Indiciul alarmant a venit din ofertă: aproape 200 de milioane de euro. O sumă mult prea generoasă care lasă loc de întrebări despre proveniența banilor. Există suspiciuni că, de fapt, Federația Rusă ar tânji să preia indirect compania din România.


Mihai Constantin, putătorul de cuvânt al Guvernului: Comisia pentru examinarea investițiilor străine directe care, într-adevăr, se află în subordinea Guvernului, a primit această sesizare, evident o va lua în considerare, o va evalua, va aduna toate datele și va emite o judecată a oportunității permiterii acestei tranzacții dintre entitatea din România și cea din țara vecină, din Ungaria.

Legislația permite României să blocheze o astfel de tranzacție, chiar dacă este vorba despre două companii private.

Sebastian Burduja, ministrul Energiei: Sunt și alte state europene care au blocat achizițiile unor companii maghiare invocând tocmai anumite legături. Ele trebuie demonstrate și sunt convins că statul român are informații și se va mobiliza și în această comisie această tranzacție va fi foarte strict analizată.

MVM este compania prin care Ungaria primește aproximativ 4,5 miliarde de metri cubi de gaz rusesc şi are relaţii comerciale extinse cu Gazprom şi Rosatom, companii de stat din Federaţia Rusă.

Corina Murafa, expert în Energie: Este un risc geopolitic pentru noi, ca țară, ca, cumva fără să vrem să încălcăm sancțiunile UE împotriva Federației Ruse, să aducem în România gaz rusesc, să se facă tot felul de schimburi între portofoliile de gaze cumpărate din România și cele cumpărate din Federația Rusă, astfel încât de fapt România să consume gaz cumpărat din Federația Rusă, ceea ce ar contraveni și politicii noastre naționale externe și de securitate și politicii europene.

Decizia companiei de stat maghiare MVM de a se implica în furnizarea de energie şi gaze în România vine în contextul în care de la 1 aprilie 2025 piața va fi reliberalizată.

E.ON România are peste 3 milioane de clienți, este parte a companiei mamă din Germania.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite