Primul festival dedicat animației și benzii desenate din România
Banda desenată, ilustraţia şi animaţia au din acest an un festival numai al lor. Această primă ediţie are loc la Cluj şi reuneşte tineri artişti din România şi alte peste 20 de ţări. Un domeniu cu tradiţie la nivel internaţional, animaţia abia acum începe să fie apreciată şi la noi în ţară.
Spații pentru expoziții de ilustrații, ateliere de creație, proiecții de animații, cărți și albume de bandă desenată, toate sunt adunate sub cupola acestui prim festival dedicat artei secvențiale. Organizatorii vor ca festivalul să fie o platformă de lansare pentru tinerii artiști care creează bandă desenată, ilustrație și animație, domenii care abia acum încep să se dezvolte în România.
Alice Iliescu, organizator: Este dedicat domeniului artei secvențiale și își propune să devină o rampă de lansare pentru tineri.
Paul Mureșan, artist: Sunt două percepții despre animație. Lumea vede cât de puternică este, pentru o ai pe telefonul tău, pe media, dar lumea crede că e o chestie pentru copii, de sâmbăta dimineața.
Festivalul are loc până duminică seara în mai multe muzee, centre culturale și cinematografe din Cluj-Napoca.

