Primul acoperiş verde instalat pe o staţie de autobuz din Arad ar fi fost otrăvit, conform analizelor

15 octombrie 2025, 09:30

Proiectul prin care staţiile de autobuz şi tramvai din Arad urmau să fie acoperite cu verdeaţă ar fi fost sabotat prin otrăvirea plantelor de pe staţia pilot, conform rezultatelor analizelor realizate în Praga, la comanda companiei care a dorit să implementeze sistemul în oraş.

Administratorii companiei au transmis, la solicitarea Agerpres, rezultatele testelor făcute la un laborator de mediu din capitala Cehiei şi concluzia acestora este că „o mână criminală” a otrăvit plantele care acopereau staţia de autobuz din Parcul Reconcilierii, amenajată pe cheltuiala firmei pentru a demonstra Primăriei Arad viabilitatea proiectului.

Conform administratorilor companiei, „la distrugerea vegetaţiei s-a folosit un amestec de erbicid şi o substanţă chimică cu acţiune oxidativă şi deshidratantă (ai căror metaboliţi sunt substanţe care în mod normal se găsesc în natură)”.

„Regretăm faptul că unii vor să discrediteze soluţiile ecologice de înverzire a oraşelor, iar pentru aceasta sunt în stare să comită acţiuni antisociale”, se arată în răspunsul transmis Agerpres.

Administratorii consideră că „un lucru deosebit de grav este că metoda folosită pentru distrugerea vegetaţiei a fost concepută de o persoană care dispune de cunoştinţe în domeniul horticulturii, ceea ce indică faptul că este vorba de un act premeditat”.

„Durabilitatea şi rezistenţa acoperişurilor verzi cu structură similară în alte oraşe, coroborată cu comportamentul speciei Sedum de a-şi arunca frunzele şi de a se retrage în colonii distincte în caz de secetă prelungită, respectiv prezenţa metaboliţilor de glifosat, întăresc concluzia că distrugerea vegetaţiei acoperişului verde al staţiei de autobuz a fost un act de sabotaj”, au mai transmis reprezentanţii companiei.

Staţia a fost amenajată cu verdeaţă, pe acoperişul din plexiglas, în cadrul unui test început în 2024 şi care urma să stabilească dacă toate celelalte 300 de staţii de tramvai şi autobuz vor fi înverzite. Astfel, acoperişurile verzi ar trebui să anuleze efectul de seră pe care îl resimt călătorii care aşteaptă mijloacele de transport sub acoperişul transparent din plexiglas.

Totuşi, în luna iunie a acestui an, arădenii au observat că stratul verde s-a uscat complet şi au comentat îndelung acest subiect în mediul online.

„Pe reţelele de socializare s-a creat un curent de opinie care prezenta acest eşec al vegetaţiei ca fiind dovada banului public irosit pe fantezii, afirmându-se că e o tehnică superficială şi o inovaţie neinspirată a Primăriei Arad”, arată reprezentanţii companiei.

Ei spun că au constatat că nicio plantă nu a rămas vie pe acoperişul staţiei, ceea ce nu este specific acestor colonii verzi, care în caz de secetă se restrâng ca suprafaţă, lăsând un loc gol între plante, dar care ulterior se refac, odată cu revenirea precipitaţiilor.

„Această oscilaţie a gradului de acoperire cu vegetaţie este una normală la aceste specii, acesta fiind ‘preţul’ plătit pentru o vegetaţie sustenabilă (nu trebuie tunsă, irigată – acţiuni ce pot însemna costuri imense pentru o municipalitate). În mod natural, vegetaţia nu dispare complet în decurs de o săptămână, această situaţie ridicând suspiciunea că dispariţia vegetaţiei se datorează unei ‘mâini criminale’, care prin acest fapt a dorit să transmită Aradului că această soluţie nu este viabilă”, se mai arată în răspunsul companiei.

Reprezentanţii firmei precizează că au instalat în România peste 100 de staţii de autobuz înverzite, în Târgu Mureş şi Cluj Napoca, şi nu au existat probleme în ultimii ani, în pofida perioadelor lungi de secetă.

În cazul staţiei pilot din Arad, aceasta a fost refăcută pe cheltuiala companiei, pentru a demonstra administraţiei locale viabilitatea proiectului. Staţia va fi monitorizată video în următoarea perioadă, pentru a se evita producerea altor incidente.

În luna august, reprezentanţii Primăriei Arad declarau, pentru AGERPRES, că suspectează sabotarea proiectului prin care acoperişurile staţiilor de autobuz şi tramvai din oraş urmau să fie acoperite cu colonii de plante, după ce plantele de pe staţia pilot s-au uscat subit. Astfel, Primăria a anunţat că a amânat implementarea proiectului până la clarificarea situaţiei şi că au fost prelevate probe pentru a fi analizate într-un laborator specializat.

Primăria Arad urmează să decidă dacă va merge mai departe cu acest proiect. Dacă va fi extins la celelalte staţii din oraş, costurile pentru fiecare acoperiş cu strat verde sunt estimate la 700 de euro. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite