Primele negocieri cu Pfizer, în SUA. România încearcă să convertească datoria de 600 de milioane de euro
Miniștrii Finanțelor și Sănătății au astăzi primele negocieri cu reprezentanții Pfizer. România încearcă să convertească datoria de 600 de milioane de euro pe care o are de plătit companiei, în medicamente inovative. Deocamdată e singura soluție viabilă care să nu însemne o pierdere totală pentru statul român. Între timp, în țară, scandalul pe tema vaccinurilor s-a reaprins.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, au avut prima întâlnire la Washington cu reprezentanții Pfizer.
După ce România a pierdut procesul cu compania, oficialii români vor să obțină eșalonarea celor 600 de milioane de euro pe care țara noastră e obligată să le plătească. Și speră să primim la schimb produse farmaceutice inovatoare.
Dragoș Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene: Aș vrea să las aici mininistrul Sănătății și ministrul de Finanțe să facă anunțurile, există demersuri. Eu încerc să ajut cu ideea de potențiale investiții în România.
România a fost obligată de un tribunal belgian la plata celor 600 de milioane de lei pentru 39 de milioane de doze de vaccin contractate în mai 2021, când ministru era Ioana Mihăilă.
Contractul ar fi putut fi renegociat în primăvara lui 2023. Am fi obținut înjumătățirea numărului de doze comandate, dar cu o taxă de 50% din valoarea fiecăreia.
Ministrul de atunci, Alexandru Rafila, spune că a făcut trei adrese pe această temă către premierul Nicolae Ciucă.
Alexandru Rafila, fost ministru al Sănătății: Asta este scenariul pe care l-am prezentat domnului premier, am și menționat că era posibil litigiu. Ar fi trebuit o OUG care să permită această taxă de flezibilizare, că noi plăteam 170 de milioane de euro, un soi de amendă, pentru dozele pe care nu le luam. Din păcate, nu am primit niciun punct de vedere de la dnul premier, l-am și întrebat personal, a zis mai vedem.
24 de state europene au acceptat să renegocieze contractele cu Pfizer în 2023. Numai România, Polonia și Ungaria au refuzat.
Polonia a pierdut, la rândul ei, procesul cu Pfizer și trebuie să plătească 1.3 miliarde de euro. Audierile în procesul Ungariei încep luna aceasta.

