Primele demisii și demiteri în criza apei din Prahova. Sunt așteptate rezultatele analizelor pentru ridicarea stării de alertă epidemiologică

10 December 2025, 19:29

Demisii și demiteri după scandalul apei din județele Prahova și Dâmbovița. Directorul general al Apelor Române și-a dat demisia, iar șefa filialei care are în administrare cele două județe a fost demisă de ministra Mediului, Diana Buzoianu. Sunt două săptămâni de când locuitorii din Câmpina și din alte 12 localități nu au apă potabilă. Apa care a început să curgă de câteva zile la robinete nu poate fi folosită, deocamdată, decât pentru toalete.

Ministerul Sănătății a decis să mențină starea de alertă epidemiologică în aceste zone până când testele vor arată că apă nu prezintă niciun pericol pentru populație. Rezultatele sunt așteptate mâine.

Raportul corpului de control al Ministerului Mediului a arătat care sunt vinovații pentru lipsa apei în județele Prahova și Dâmbovița. Iar ministra Diana Buzoianu a anunțat măsurile luate.

În localitățile afectate de golirea barajului Paltinu, apa curge la robinet de câteva zile, dar oamenii tot nu o pot folosi la nimic altceva decât la spălarea toaletelor. De băut, nici nu poate fi vorba, până când nu sunt gata rezultatele testelor realizate din apa care curge prin conducte. Așa că oamenii stau la coadă pentru a lua apă îmbuteliată distribuită de autorități.

Mâine ar urmă să fie gata probele microbiologice care să certifice dacă apa este potabilă. Ministerul sănătății a anunțat că va menține starea de alertă epidemiologică și că a trimis medicilor de familie din cele două județe doye de vaccin antihepatita în caz de nevoie.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Așteptăm și cred că maien dacă nu mă înșel vor veni și probele microbiologice în fucntie de ele putem spune că apă este potabilă 100% sau nu. Eu nu voi ridica alerta epidemiologică decât dacă mă asigur că timp de 72 de ore nu apar alte întreruperi sau defecțiuni.

Oamenii sunt convinși că tot ei vor fi cei care vor plăti pentru perioada în care nu au avut apă potabilă. Chiar dacă autoritățile îi asigura că vor reduce prețul.

Apă îmbuteliată va fi distribuită până în momentul în care direcțiile de sănătate publică din Prahova și dâmbovița vor confirmă că apă care curge la robinete este bună de băut.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite