Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu: Am primit o alocare mai bună anul acesta. Suntem tot în filmul unui buget de bazar
Primăria Capitalei a primit o alocare bugetară mai bună faţă de 2024 şi 2025, a spus primarul general. Ciprian Ciucu își manifestă totuși nemulțumirea într-o postare pe pagina sa de Facebook.
“Sunt mulțumit? Doar parțial. Pentru că, chiar dacă am primit o alocare mai bună anul acesta, raportată la anii 2024 și 2025, suntem tot în filmul unui buget de bazar, în care se negociază în cadrul Coaliției, an de an cât va primi PMB, cât vor primi primăriile sectoarelor. Nu în funcție de responsabilitățile reale și de nevoile de finanțare a serviciilor publice, ci în funcție de mușchii politici. Acest lucru NU este normal! Avem nevoie de o formulă predictibilă, dată de legea Finanțelor Publice (acesta nu se modifică an de an), și să nu mai stăm în acestă incertitudine păguboasă”, a scris Ciprian Ciucu.
Primarul Capitalei mai scrie despre prevederile referendumului local iniţiat de fostul primar general Nicuşor Dan: “A fost pus în aplicare referndumul? Și da și nu. Da, pentru că banii vor fi distribuiți prin Consiliul General în acest an. Nu, pentru că acest lucru s-a pus în legea Bugetului, care se dă în fiecare an. Deci, anul acesta da, anul viitoar vom vedea. Este bine că bugetul va fi distrubuit de către Consiliul General? Asta vom vedea. Până în acest moment nu avem o majoritate clară, negociată și statuată, ci avem majorități conjuncturale. Am discutat la Coaliție care sunt procentele care revin PMB și care sunt procentele care revin Sectoarelor”.
Ciprian Ciucu detaliază: “Pe termen lung este periculos, în funcție de majoritățile viitoare, ca banii să fie alocați de către Consiliul General. Consiliul General este un for deliberativ care ține cont mai puțin de nevoi și de proiecte, ci de majorități politice. Prin absurd să spunem, ar putea da toți banii la Sectoare. Sau, pe toți, la PMB. Ca orice oraș din țara asta și din lume, Bucureștiul are nevoie de o formulă de finanțare predictibilă, aceeași în fiecare an, în funcție de responsabilități și competențe legale. Trebuie să ieșim din logica bugetării de bazar”!

