Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a cerut Societății de Transport București să prezinte un plan de reducere a cheltuielilor şi de eficientizare a activităţii

3 February 2026, 20:33

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a cerut Societății de Transport București şi Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti (ADITPBI) să prezinte un plan de reducere a cheltuielilor şi de eficientizare a activităţii.

“Nu am ce face, îmi suflec mânecile şi voi încerca să aflu eu direct ce s-a întâmplat şi ce se întâmplă la STB prin şedinţe cu conducerea STB, cu ADI Transport Public Bucureşti şi cu direcţiile din PMB. Am cerut conducerilor STB şi ADI TPBI să vină până lunea viitoare cu un plan clar de reducere a cheltuielilor şi de eficientizare a activităţii companiei! Dacă va fi viabil, voi înainta acest plan Consiliului General şi Guvernului, îl voi discuta în prealabil cu sindicatele. Împreună, trebuie să evităm insolvenţa şi să îmbunătăţim condiţiile de transport public pentru bucureşteni”, a scris primarul Ciprian Ciucu pe pagina sa de Facebook.

Primarul Capitalei a adresat această solicitare după ce joi Consiliul General al Municipiului Bucureşti a respins majorarea preţului pentru călătoriile metropolitane şi realizarea unui audit la STB.

Ciprian Ciucu a mai anunțat, în aceeași postare: “Discuțiile despre eliminarea unor gratuități generatoare de costuri (cum ar fi TVA și care s-au acumulat și au ajuns la sume astronomice, inclusiv din nefolosirea abonamentelor) nu își au rostul în acest moment. Grupurile vulnerabile vor fi protejate. Deci discuțiile despre gratuitățile de care beneficiază pensionarii sunt false. Fake news, cum se spune astăzi”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite