Primarul Capitalei ar fi fost pregătit să găzduiască Eurovision. Care sunt variantele

17 May 2026, 14:32

 „Am fi onoraţi să găzduim Eurovisionul în 2027”. Mesajul a venit din partea primarului general al Capitalei, înainte de anunţul rezultatelor finale ale competiţiei.

Ciprian Ciucu şi-a arătat susţinerea pentru reprezentanta României şi a spus că a trimis deja o informare în privinţa organizării concursului în Bucureşti. Românii cred, însă, că în Capitală nu ar putea fi găzduit un eveniment de o asemenea amploare.

Primarul general al Capitalei Ciprian Ciucu a anunțat pe o rețea socială: “Am fi onorați să găzduim Eurovisionul în 2027! Am trimis deja scrisoarea oficială în acest sens, împreună cu TVR. Conform procedurilor, se trimite din timp. Oricum, piesa ei este foarte tare, Alexandra este foarte talentată și mă bucur că ne reprezintă! Iar dacă va fi să fie, este doar meritul ei și al trupei!”, a scris Ciucu.

Postarea a stârnit un val de reacții. Românii l-au apostrofat pe primar și i-au transmis că Bucureștiul nu are unde să organizeze un eveniment de o asemenea amploare.

Câteva dintre mesajele primite de Ciprian Ciucu:

„Am avea unde să găzduim?”

„De căștigat, câștigă, dar unde faceți show-ul?”

„Când o să aibă Bucureștiul o polivalentă de 15-20 de mii de locuri?”

„Dacă câștigă, într-un an trebuie să faci un miracol, că nu putem să ne facem de râs”

„Parcă Bucureștiul era in faliment. Poate la Brașov, Cluj, Oradea, Timișoara”.

„Nu putem avea Eurovision la București pentru că nu avem o sală adecvată”

„Cred, totuși, că nu v-ați uitat ce scenă, efecte și inginerie au construit la Viena”

Sunt doar cateva dintre mesajele transmise de români primarului Ciprian Ciucu.

De aceeași părere este și Liana Stanciu, una dintre cele mai cunoscute realizatoare de radio și televiziune: “S-a deschis poarta, țările mici nu câștigau niciodată. Ce făceam dacă venea Alexandra Căpitănescu pe locul 1? Unde mergeam? Găseam soluții, mergeam la Cluj, că în București, unde? Sala Palatului nu există, ce scenă e aia acolo? Romexpo…s-a scris pe rețelele sociale, se aude rău, iar stadionul național tocmai a fost Metallica, e un stadion, e făcut pentru fotbal, sport, nu pentru muzică. Dacă facem muzică, trebuie să îl acoperim”.

Bucureștiul este printre puținele capitale europene care nu are o infrastructură modernă pentru organizarea evenimentelor cultural-artistice de mare amploare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite