Cum explică unul dintre membrii juriului R. Moldova de la Eurovision cele trei puncte acordate României
În concursul Eurovision de sâmbătă seară, juriul Republicii Moldova a acordat reprezentantei României doar trei puncte din cele 12, stârnind indignarea în spațiul public. Margarita Druță, prezentatoarea televiziunii din R. Moldova de la Eurovision, a fost foarte supărată că a trebuit să anunțe doar trei puncte pentru România.
Pe de altă parte, România a dat toate cele 12 puncte reprezentantului Moldovei, De regulă, sub o lege nescrisă a frăției dintre cele două țări, Moldova și România își acordau, până acum, reciproc, maximum de puncte.
Victoria Cușnir, unul dintre cei șapte membri ai juriului Republicii Moldova, a explicat la tv8.md că prestațiile concurenților au fost evaluate în timpul repetiției generale dedicate juriilor, desfășurată cu o seară înainte de finală, iar între cele două show-uri ar fi existat „diferențe enorme”, mai multe țări evoluând mult mai bine în ultimul act al competiției.
„Răspund doar pentru notele mele, dar. Da, pentru aceste discrepanțe de vot există fix doua soluții: fie juriul este eliminat, fie juriul votează exact aceeași prestație pe care o vede publicul. Pentru că ceea ce a fost cu o seară mai devreme, ar fi explicat multe lucruri. Și credeți-mă, au fost diferențe enorme. Inclusiv în prestația României, căreia eu i-am dat, totuși, notă foarte bună. Dar eu nu am fost singură în juriu și pentru notele celorlalți colegi nu răspund. Probabil aprecierea scăzută a fost justificată într-o anumită măsură. Repet, noi am jurizat ieri, nu azi. Și ieri s-a cântat pe alocuri destul de diferit. Chiar foarte. Mai multe țări au fost mult sub nivelul prestației de azi. Și regret că apar an de an aceste discrepanțe de vot, dar ele sunt foarte argumentate. Și așa cum mă minunam eu în alți ani, când juriul vedea/auzea una, iar publicul alta, azi înțeleg bine reacția publică la votul juriului”, a scris Victoria Cușnir pe pagina sa de Facebook.
Din juriul R. Moldova mai fac parte Pavel Orlov, Stanislav Goncear, Cătălina Solomac, Corina Caireac, Ilona Stepan și directorul general adjunct al „Teleradio-Moldova”, Andrei Zapșa.

