Primarul Bucureștiului vrea curățarea de graffiti a clădirilor, cu finanțare de la bugetul local, și cere modificarea legislației

24 March 2026, 00:44 (actualizat 24 March 2026, 00:51)

Primăria Capitalei e dispusă să suporte 80% din cheltuiala proprietarilor care s-au trezit cu clădirile vandalizate cu desene grafitti și acum trebuie să le cureţe. Măsura va fi supusă la vot la viitoarea ședință a Consiliului Local, dar nu va fi ușor. Birocrația e unul dintre motive.

Clădirile din București aflate în zonele protejate ar urma să primească finanțare de la primărie. Mai întâi, Poliția locală îi va informa pe proprietari că au obligația să curețe fațada și le vor da ca alternativă oferta primăriei.

Proprietarii care se înscriu în program ar urma să achite doar 20% din costurile cu curățarea fațadelor în 30 de zile de la terminarea lucrărilor. Toate avizele ar urma să fie obținute de către Primăria Capitalei.

Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei: Trebuie să intervenim. Nu mai putem sta și e foarte important să facem aceste modificări legislative ca să permită igienizarea fără a afecta valoarea de patrimoniu. Fără a afecta fațadele. Sunt intervenții non invazive.



Dincolo de părerile pro sau contra, în forma actuală, proiectul se poate lovi de piedici legislative.

Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei: Practic nu poți să vii să cureți o clădire, pentru că riști să ai o intervenție care va duce la un dosar penal. Legile făcute pentru a proteja patrimoniul Bucureștiului sunt acele legi care opresc autoritățile să intervină.

Ministerul Culturii și Ordinul Arhitecților susțin o simplificare a procedurii.
  
Andras Demeter, ministrul Culturii: Trebuie găsită cu calm și cu consultări soluția care să răspundă ambelor probleme: readucerea la starea inițială, dar fără a periclita menirea principală, de conservare a monumentului.
  
Emil Ivănescu, președintele Ordinului Arhitecților București: Trebuie să fim conștienți, chiar și prin lege, că în unele cazuri, interesul public este mai important decât interesul privat, iar multe dintre aceste graffiti strică calitatea vieții în orașul respectiv.

Artiștii stradali spun că s-a ajuns în această situație tocmai din vina autorităților locale.
  
Florin, managerul unei echipe de artiști stradali: După cum se poate vedea și în spatele meu, clădirile care au fost desenate sunt unele abandonate și părăsite și lăsate în paragină. Adică graffiti-ul apare acolo unde i se permite.  

Potrivit legii, autorii desenelor graffiti pot fi amendați cu până la 6.000 de lei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite