Prima zi de concediu medical, plătită din martie pentru unii pacienți. Și taxele locale ar putea fi reduse

7 February 2026, 20:03 (actualizat 7 February 2026, 20:06)

De la începutul lunii viitoare, bolnavii cronici, femeile în concediu maternal și alte categorii de pacienți vor beneficia de concediu medical plătit în totalitate. Excepțiile propuse de Ministerul Sănătății și CNAS apar după scandalul tăierii de la plată a primei zile de medical. Nu e singura măsură asupra căreia coaliția de guvernare revine. Și taxele locale ar putea fi reduse.

Ministerul Sănătății propune ca, de la început de martie, prima zi a concediului medical să poate fi plătită pentru mai multe categorii de pacienți.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: “Există patologii unde lucrurile sunt evidente și unde nu putem discuta de o încercare de fraudare a sistemului. Ordonanța de urgență vine să introducă excepții de la neplata primei zile a concediului medical pentru pacienții aflați în programele naționale de pacienți cronici.”

Ministrul Finanțelor atrage atenția că, potrivit calculelor făcute la Guvern, prima zi de concediu medical neplătită aducea economii la buget.

Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor:Orice economie realizată în zona concediilor medicale este importantă, având în vedere că anul trecut am plătit cu 2,4 miliarde de lei în plus, am făcut un efort foarte mare pentru a achita restanțe de aproape trei ani.”

O altă măsură abia intrată în vigoare pe care Guvernul ar putea să o revizuiască este cea prin care au fost majorate taxele locale. Unii social-democrați avertizează că, în lipsa unor programe de sprijinire a populației, există riscul intrării în recesiune.

Marius Budăi, PSD: “Riscul intrării în recesiune tehnică este aproape de neevitat. Scamatoria bugetară prin care a încercat să ne hipnotizeze că este bună majorarea TVA se va dovedi un simplu truc! De ce spun că riscul este aproape de neevitat? Pentru că în scurt timp se încheie a 5-a lună consecutivă de prăbușire a consumului! Doar în criza economică din 2010 am mai avut o serie atât de lungă!”

Majorarea impozitelor ar trebui să aducă în plus anul acesta 3,7 miliarde de lei în bugetele primăriilor din toată tara. Ministrul Finanțelor susține că bugetul va fi făcut în funcție de aceste măsuri care deja se aplica.

Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor: “Vorbim aici de pachetul 2 – pachetul 2 a fost de două ori aprobat în Parlament. Impactul asupra pachetului 2 este inclus în proiecția noastră bugetară pe acest an. Este foarte importantă consecvența pe care o arată România în momentul când își asumă anumite lucruri. Impozitul pe proprietate a fost asumat din anul 2021 și a fost amânat permanent, succesiv, de toate guvernele care au fost în funcție. Dacă nu dorim să adoptăm anumite măsuri, nu trebuie să le asumăm.”

Economiștii cred că Executivul trebuie să urmărească în continuare reducerea deficitului bugetar.

Adrian Negrescu, analist economic: “Eu cred că Guvernul probabil printr-o modificare legislativa va lăsa la latidudinea primăriilor să își modifice taxele dacă le-au crescut foarte mult.

Săptămâna viitoare, liderii coaliției ar urma să decidă dacă vor putea fi reduse unele impozite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă