Prima ședință a cabinetului Bolojan, după depunerea jurământului de învestitură. Acte normative aprobate

23 June 2025, 21:00 (actualizat 24 June 2025, 00:04)

Cabinetul Bolojan s-a reunit, luni, de la ora 21.00, în prima ședință, la Palatul Victoria, la doar o oră de la depunerea jurământului de învestitură. Executivul își asumă noi taxe și măsuri nepopulare.

Vlad Ungar a transmis la Prim Plan, pe TVR Info: “Prima ședință a noului guvern a durat aproximativ 40 de minute. S-a adoptat actul normativ pentru funcționarea și organizarea Guvernului. S-au stabilit numele ministerelor și modul în care acestea vor funcționa. E procedura standard. Ședința a început cu o reconfigurare a sălii, Ilie Bolojan a ales să stea în capul mesei, la fel ca ceilalți prim miniștri liberali dinaintea sa, Nicolae Ciucă, Ludovic Orban și Florin Cîțu. Miniștrii au ajuns la Palatul Victoria în jurul orei 20.40, cu microbuze, conform protocolului de securitate. La Palatul Victoria au făcut o fotografie de grup, conform procedurilor standard la început de mandat. Apoi au intrat în sală, pentru ședință. A fost și un incident neașteptat, ministrul Culturii, Demeter Andras Istvan, a întârziat la fotografia de grup, așa că a trebuit refăcută. E important mesajul premierului transmis miniștrilor, un mesaj în ceea ce privește partea de economii, austeritate, premierul o numește o măsură rațională pentru a reduce deficitul bugetar. Potrivit surselor noastre, săptămâna aceasta urmează să mai aibă loc o ședință a Executivului. Iar în zilele următoare, aparatul de lucru va începe să negocieze cu experții de la Bruxelles o vizită a lui Ilie Bolojan“.

Guvernul Ilie Bolojan. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Acte normative aprobate în cadrul primei ședințe a Guvernului României

Proiect de lege privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanțe

Guvernul a aprobat, în ședința de astăzi, proiectul de lege prin care sunt stabilite domeniile în care Executivul va putea emite ordonanţe simple pe perioada cuprinsă între data intrării în vigoare a legii şi până la reluarea lucrărilor Parlamentului în cea de a doua sesiune ordinară a anului 2025.

Astfel, Guvernul va putea reglementa în următoarele domenii de activitate: finanțe și economie, dezvoltare, lucrări publice și administrație, agricultură, muncă și solidaritate socială, digitalizare, sănătate, transporturi și infrastructură, mediu, afaceri externe, activități consulare și investiții străine, investiții și proiecte europene, cultură și în ceea ce privește prorogarea sau modificarea unor termene prevăzute în acte normative cu putere de lege.

Proiectul de lege va fi transmis Parlamentului cu solicitarea de a fi dezbătut și aprobat în procedură de urgență.

Ordonanță de urgență privind stabilirea unor măsuri la nivelul administrației publice centrale

Ordonanța de urgență adoptată în ședința de astăzi transpune în legislația de organizare a Executivului Hotărârea adoptată de Parlament pentru acordarea încrederii Guvernului.

Astfel, la nivelul Guvernului își vor desfășura activitatea cinci viceprim-miniștri, dintre care doi viceprim-miniștri cu portofoliu și trei viceprim-miniștri fără portofoliu. Atribuțiile viceprim-miniștrilor fără portofoliu se stabilesc prin decizie a prim-ministrului.

De asemenea, potrivit actului normativ, un viceprim-ministru fără portofoliu coordonează instituțiile publice și structurile din cadrul aparatului de lucru al Guvernului, un viceprim-ministru fără portofoliu coordonează reforma statului și procesul de eficientizare a activității instituțiilor publice, și, totodată, viceprim-miniștrii fără portofoliu avizează proiectele de acte normative care au impact bugetar, conform deciziei prim-ministrului.

Premierul Ilie Bolojan, împreună cu echipa pe care o va conduce în următorii doi ani, a depus, luni seară, jurământul, la Palatul Cotroceni, în fața președintelui Nicușor Dan.

Anterior, Guvernul – format din 16 miniștri de la PSD, PNL, USR, UDMR și 5 vicepremieri – a primit votul de încredere de la 301 parlamentari, în timp ce nouă au spus nu. Votul a fost secret, cu bile.

Ilie Bolojan va conduce Executivul timp de doi ani, până la sfârșitul lunii aprilie 2027, atunci când la conducerea guvernului ar urma să vină un premier de la PSD.

PSD, PNL, USR și UDMR și-au prezentat împreună propunerile, au semnat un acord de guvernare și formează noul Executiv care are susținerea a aproximativ 60 la sută dintre parlamentari.

Membrii noului Guvern

Ilie-Gavril Bolojan – prim-ministru

Marian Neacșu – viceprim-ministru

Tanczos Barna – viceprim-ministru

Michael-Dragoș Anastasiu – viceprim-ministru

Marian-Cătălin Predoiu – viceprim-ministru, ministrul Afacerilor Interne

Liviu-Ionuț Moșteanu – viceprim-ministru, ministrul Apărării Naționale

Ciprian-Constantin Șerban – ministrul Transporturilor și Infrastructurii

Alexandru Nazare – ministrul Finanțelor

Radu Marinescu – ministrul Justiției

Florin-Ionuț Barbu – ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale

Bogdan-Gruia Ivan – ministrul Energiei

Alexandru-Florin Rogobete – ministrul Sănătății

Dragoș-Nicolae Pîslaru – ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene

Daniel-Ovidiu David – ministrul Educației și Cercetării

Oana-Silvia Țoiu – ministrul Afacerilor Externe

Diana-Anda Buzoianu – ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor

Petre-Florin Manole – ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale

 Radu-Dinel Miruță – ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului

Cseke Attila-Zoltan – ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației

Demeter Andras Istvan – ministrul Culturii

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite