Preşedintele Sindicatului Angajaţilor din Aparatul de Lucru al Guvernului: Nu vom accepta reducerea cu 40% a posturilor de la nivelul Cancelariei; reforma se face otova

Palatul Victoria / Foto: Arhivă
30 September 2025, 15:29 (actualizat 30 September 2025, 15:30)

Preşedintele Sindicatului Angajaţilor din Aparatul de Lucru al Guvernului, Noni Iordache, a declarat că structura pe care o reprezintă se opune ferm propunerii de restructurare cu un procent de 40% a angajaţilor de la nivelul Cancelariei prim-ministrului, acuzând faptul că reforma, în acest caz, este una făcută “otova, cu lopata”.

Liderul SAALG a avut marţi, la Palatul Victoria, o întâlnire cu şeful Cancelariei prim-ministrului, Mihai Jurca, pe tema restructurării Cancelariei.

“Ne-a spus că urmează să restructureze Cancelaria cu 40%, adică din 99 de posturi cât are acum, exclusiv demnitarii, adică fără demnitari şi cabinetele acestora. Deci, din 99 vrea să ajungă la 65 de posturi. Vor fi două structuri care vor fi desfiinţate, inclusiv structura din care fac parte şi, din ce am înţeles, deşi nu era sigur de ce a afirmat acum vreo două luni, în iulie, pe 18, Serviciul de relaţii internaţionale din cadrul Direcţiei de protocol. L-am întrebat care a fost baza pe care a fundamentat această viziune pe care a propus-o premierului şi a spus că rapoartele de activitate pe care le-a primit. L-am rugat să-mi spună dacă a avut curiozitatea să discute cu angajaţii, să vadă fiecare ce calificări are sau fişele de post. Mi-a spus că nu, că s-ar putea să o facă după ce va lansa în transparenţă decizională actul normativ care priveşte această reducere de posturi”, a declarat Noni Iordache, marţi, într-o intervenţie la B1 TV.

Acesta a declarat că poziţia sindicatului pe care îl reprezintă rămâne una fermă, aceea de a nu accepta sub nicio formă procentele vehiculate pentru reducerea de personal.

“Poziţia noastră rămâne fermă. Nu vom accepta sub nicio formă aceste procente pe care le vehiculează dumnealui, pentru că (…) în programul de guvernare s-a prevăzut, în faţa Parlamentului, 20%. Parlamentul este forul ales de cetăţeni. Deci, dacă în faţa cetăţenilor ţi-ai asumat cel mult 20% şi tu vii şi schimbi acest procent de la o zi la alta, pentru că purtătorul de cuvânt al Guvernului, doamna Dogioiu, iese şi spune public că la Cancelarie, la Guvern, de fapt, trebuie să dea un exemplu, să arate o direcţie, mi se pare nefiresc, pentru că nu este decât un joc de imagine, un joc de politician care nu înţelege ce înseamnă cu adevărat politica mare”, a declarat Iordache.

El a precizat că, în discuţiile cu şeful Cancelariei, l-a întrebat pe acesta care este impactul bugetar al măsurilor, în cazul în care, de exemplu, se va opera o reducere de 20 de posturi ocupate.

“Nu a ştiut să-mi răspundă, pentru că nu are… el are o comandă foarte clară de la premierul României, aceea de a ne obliga să mergem să lucrăm în privat”, a declarat Iordache.

Acesta a precizat că l-a întrebat pe şeful Cancelariei şi de ce refuză transferul unor oameni care sunt profesionişti în domeniul lor şi de care ar fi nevoie în alte instituţii, nu neapărat centrale.

“Mi-a spus că este atributul dumnealui, însă uită că, pentru alţii, care au spate politic, a semnat transferul. A semnat chiar la începutul lunii august, din câte îmi amintesc. Acum nu, a spus că vrea să-i vadă la concurs. (…) Vrea ‘sânge’, dumnealui, vrea oameni daţi afară, uităm de carieră, de dreptul de a-ţi alege locul de muncă. Tot repetă că vrem să meargă oamenii să lucreze la privat. Este un drept constituţional, nu mă poate obliga nimeni să-mi aleg unde să lucrez, la stat sau la privat. Aşa cum şi dumnealui a avut libertatea, susţinut de un partid politic şi de un politician de rangul domnului Bolojan, să vină din Oradea unde a vrut dumnealui, la Bucureşti”, a afirmat Iordache.

El a mai spus că este de acord cu o reformă a administraţiei, dar nu cu una făcută “otova”.

” Eu sunt de acord cu reforma, este necesară, dar nu otova şi nu cu lopata. Pentru că sunt instituţii, şi i-am spus, dumneavoastră aveţi nişte instituţii în subordine pe care le coordonaţi, eu nu am văzut să ieşiţi vreodată să spuneţi că instituţia x sau instituţia y a făcut ceva. Şi am dat exemplu, pe zona de adicţii, unde nu a făcut nimic şi nu are nicio intervenţie. Deci, este clar are ordin pe unitate, unitate a nu se înţelege… să dea oameni afară pentru că aşa îi va convinge pe ceilalţi să facă reformă. Nu, nu este aşa”, a declarat Iordache.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite