Preşedintele Nicuşor Dan s-a întâlnit cu reprezentanţi ai comunităţii de români din Odesa. Au discutat despre păstrarea identităţii româneşti şi educaţia în limba română

11 June 2025, 20:41 (actualizat 11 June 2025, 23:20)

Preşedintele Nicuşor Dan s-a întâlnit cu reprezentanţi ai comunităţii de români din Odesa.

Preşedintele s-a întâlnit cu 50-60 de reprezentanţi ai comunităţii de români din zona Odesa. Este primul preşedinte, după Ion Iliescu, care vine la Odesa şi se întâlneşte cu aceştia.

A fost o întâlnire cu uşile închise, pentru ca oameni să nu se simtă intimidaţi de jurnalişti.

Trimisul special al TVR la Odesa, Ramona Avramescu, la întrebat pe preşedinte ce probleme au ridicat reprezentanţii comunităţii de români de acolo.

Nicuşor Dan a enumerat solicitările acestora, printre care, cea nai important[, redeschiderea consulatului de la Odesa, închis acum 2 ani.

Preşedintele a promis că va fi redeschis cât mai curând.

Au vorbit şi despre păstrarea identităţii româneşti, despre educaţia în limba română şi deschiderea unui centru cultural românesc.

După întâlnirea cu românii Odesa, Nicușor Dan a postat un mesaj pe pagina sa de Facebook, prin care le dă asigurări că România îi va sprijini:

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite