Președintele Nicușor Dan a promulgat legea privind activitatea ANRE, ASF și ANCOM: ”Este un demers necesar pentru a corecta dezechilibre majore”
Președintele României a promulgat, vineri, Legea privind activitatea ANRE, ASF și ANCOM, pentru care Guvernul și-a asumat răspunderea în Parlament. Nicușor Dan a subliniat că demersul va corecta dezechilibre majore acumulate în timp și va duce la gestionarea mai bună a resurselor publice.
”Am promulgat astăzi Legea privind activitatea ANRE, ASF și ANCOM, una dintre legile importante din pachetul doi de reforme asumate de Guvern. Actul normativ a trecut fără probleme de filtrul Curții Constituționale și prevede măsuri privind activitatea ANRE, ASF și ANCOM, astfel încât piața energiei, cea financiară și a telecomunicațiilor să funcționeze fără excese”, a scris președintele într-un mesaj pe X.
Am promulgat astăzi Legea privind activitatea ANRE, ASF și ANCOM, una dintre legile importante din pachetul doi de reforme asumate de Guvern. Actul normativ a trecut fără probleme de filtrul Curții Constituționale și prevede măsuri privind activitatea ANRE, ASF și ANCOM, astfel… pic.twitter.com/J95soOmFvL
— Nicușor Dan (@NicusorDanRO) October 3, 2025
De asemenea, Nicușor Dan a explicat că demersul era necesar pentru a corecta dezechilibre majore acumulate în timp și pentru a gestiona ”cu mult mai multă atenție” resursele publice.
”Într-o perioadă în care mulți români fac eforturi și sacrificii, statul trebuie să fie primul care dă exemplu de cumpătare”, a adăugat el.
Noilea reglementări presupun, a precizat președintele, reducerea schemelor de personal supradimensionate, eliminarea privilegiilor salariale nejustificate și impunerea de reguli mai clare și mai transparente privind remunerațiile.
”Astfel, aceste instituții vor continua să își îndeplinească misiunea de reglementare în mod eficient, dar într-un cadru coerent cu realitățile economice ale țării. Instituțiile și autoritățile publice trebuie să funcționeze în interesul cetățenilor și să se supună acelorași principii de echitate care guvernează întreaga societate. Este un pas înainte spre o administrație corectă și responsabilă”, a afirmat Nicușor Dan.

