Președintele Nicușor Dan a plecat spre SUA, cu un avion privat, pentru prima ședință a Consiliului pentru Pace
Președintele Nicușor Dan a plecat spre capitala Statelor Unite, Washington DC, cu un avion privat. Va participa, joi, la prima ședință a Consiliului pantru Pace, înființat de președintele Donald Trump pentru a superviza eforturile de redresare a Fâșiei Gaza după încetarea războiului.
România a acceptat invitația, dar numai ca observator, așa cum a decis și Italia. Premierul Giorgia Meloni a anunțat inițial că participă la reuniune, dar, în ultimul moment, a fost înlocuită de ministrul de Externe.
Și președintele Turciei e reprezentat tot de ministrul de Externe. Iar Polonia nu va fi reprezentată de nimeni la Consiliu.
Consiliul pentru Pace începe joi, la ora locală 10.00 (ora 17.00 ora României), la Institutul pentru Pace din Statele Unite ale Americii – Washington, D.C.
La această primă întâlnire se va discuta exclusiv de Gaza. Numai că chestiunile internaționale sunt toate într-o mai strânsă sau mai larga legătură. Noi suntem interesați de un context internațional de pace în toate regiunile globului. Suntem foarte interesați de a ne menține legătura privilegiată cu SUA care este un pilon important de securitate pentru România și participăm la această inițiativă care își propune să stabilizeze o zonă din Orientul Mijlociu, care este important în economia globală. Vom spune care sunt lucrurile cu care România poate să contribuie. Noi deja am avut o activitate umanitară interesantă, importantă: am adus copii cu diferite afecțiuni pe care i-am tratat în România, declara Nicușor Dan, președintele României, pe 17 februarie, la Radio România Actualități.
Țările care vor un loc permanent în Consiliul Păcii vor plăti 1 miliard de dolari. Această nouă structură internațională este o inițiativă a lui Donald Trump, care vizează reconstrucția în Fâșia Gaza și monitorizarea păcii, dar și rezolvarea unor conflicte globale.

