Președintele Nicușor Dan: A fost o greșeală să vorbim despre cum o să tăiem pensiile magistraților

18 July 2025, 22:34 (actualizat 18 July 2025, 22:43)

Președintele Nicușor Dan a declarat vineri seară, într-o conferință de presă la ambasada României la Berlin, că, deși pensiile magistraților sunt „nejustificate”, discuțiile din ultimii ani despre reducerea numărului lor a fost o greșeală, deoarece a dus la ieșirea multor magistrați din sistem și la scăderea calității actului de justiție.

Întrebat, într-un dialog cu jurnaliștii care l-au însoțit în vizita în Germania, dacă vor exista în perioada următoare discuții sau consultări neoficiale cu premierul Bolojan sau miniștri de resort pe subiectul justiției, președintele a răspuns: „Mă interesează sistemul de justiție în sensul de funcționalitate. Aici avem mai multe lucruri – avem faptul că există, în anumite zone, o scădere a calității actului de justiție, avem o problemă cum se promovează de la o instanță la o instanță superioară, avem probleme cu Parchetele.”

Președintele a arătat de ce a fost o greșeală să se vorbească atât despre tăierile de pensii în cazul magistraților.

Eu am spus că a fost o greșeală că de 4-5 ani vorbim de cum o să tăiem pensiile magistraților, nejustificate evident, însă asta a făcut ca mulți magistrați să iasă din sistem, ceea ce este mai rău decât banii pe care-i plătim pentru pensii”, a spus șeful statului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite