Preşedintele Nicuşor Dan, în localitatea Băcel, din judeţul Covasna: Vor exista despăgubiri din partea statului. Pe termen lung, trebuie să consolidăm digurile în zonele inundabile

31 May 2025, 18:55 (actualizat 1 June 2025, 00:44)

Oamenii care au de suferit din cauza inundațiilor în Covasna vor primi despăgubiri. Iar pe termen lung, pentru a preveni astfel de dezastre trebuie să avem un plan pentru consolidarea digurilor. Sunt promisiuni pe care le-a transmis preşedintele Nicuşor Dan locuitorilor din Covasna cu care s-a întâlnit în acestă seară în zonele inundate.

NICUȘOR DAN – președintele României: În momentul acesta viețile oamenilor nu sunt în pericol însă în acest loc și în alte locuri din România am avut niște programe de construire de diguri care nu s-au realizat. Trebuie să acționăm sistematic ca să rezolvăm problemele sistematice din România.

Există niște zone din România în care trebuie să facem niște proiecte de diguri și trebuie să le eșalonăm și să le facem într-un număr de ani. Noi avem un deficit de diguri în anumite zone care știm că sunt inundate.

Va exista, în funcție de pagubele pe care le-au avut fiecare, așa cum s-a întâmplat de fiecare dată, o despăgubire din partea statului de la fondul de rezervă, asta pe termen scurt. Și pe termen lung, trebuie să facem, cum am spus, sistematic pe toate zonele care au risc de inundații, să consolidăm digurile.

Preşedintele Nicuşor Dan a ajuns sâmbătă în localitatea Băcel, din judeţul Covasna, grav afectată de inundaţiile din ultimele zile.

Anterior, şeful statului s-a deplasat la Praid din judeţul Harghita, unde a vizitat zona şi a participat la o şedinţă de lucru a tuturor instituţiilor implicate în intervenţia imediată.

Preşedintele a anunţat că va solicita premierului interimar Cătălin Predoiu să trimită Corpul de control la Salina Praid pentru a stabili vinovaţii pentru situaţia creată în urma inundaţiilor.

Horatiu Sermăşan, corespondent TVR, ne spune mai multe amănunte: La Băcel, într-adevăr, a venit președintele României, domnul Nicușor Dan, însoțit de prefectul de Covasna, primarii celor două localități greu încercate și câteva sute de săteni. Aceștia l-au înconjurat pe domnul președinte și au pus tot felul de întrebări. Presa a avut acces mai târziu și s-au putut lua interviuri, după care domnul președinte a fost nevoit, conform programului de vizită, să se retragă în vederea stabilirii unor concluzii după această vizită. 

Putem trage o concluzie – aproape două sute de persoane au fost evacuate zilele trecute după producerea acestor viituri și totuși mai mult de jumătate sunt la casele lor, o parte s-au refugiat la rude. Cei care nu s-au putut întoarce la casele lor sunt cei care au case pe malul stâng și vreo 60 de persoane care au case pe malul drept vor putea reveni la locuințele lor în următoarele vile. 

Motopompele extrag o cantitate mare de apă, apa cade de la o oră la alta. Sunt vreo două sute de voluntari și două sute de cadre ale ISU care trag de greu cu motopompele profesionale. Sunt inundate aproximativ 500 de hectare de teren în zonă și la o întrebare adresată domnului președinte a răspuns domnul Kelemen Hunor, care cunoștea mai bine situația din teren, și a spus că cei care au investit în agricultură vor fi într-un timp mai scurt compensați pentru pierderile avute, iar cei care au suferit pagube la locuințe și gospodăriile anexe vor fi recompensați, vor fi compensați după ce se va stabili amploarea tuturor daunelor și a despăgubirilor care vor fi acordate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite