Președintele Klaus Iohannis, mesaj în urma decesului opozantului rus Aleksei Navalnîi: Sunt profund întristat. Cerem Rusiei să facă o anchetă transparentă și cuprinzătoare
Președintele României, Klaus Iohannis, a transmis un mesaj în urma veștii că politicianul rus de opoziție, Aleksei Navalnîi, a murit. ”Comunitatea internațională a pierdut un luptător curajos pentru libertate și drepturi”, a scris acesta pe o rețea de socializare.
Președintele Iohannis a cerut Rusiei “o anchetă transparentă şi cuprinzătoare” în acest caz.
”Sunt profund întristat de vestea că Aleksei Navalnîi a murit. Gândurile noastre de compasiune se îndreaptă către familia și prietenii săi. Astăzi, comunitatea internațională a pierdut un luptător curajos pentru libertate și drepturi. Cerem Rusiei să facă o anchetă transparentă și cuprinzătoare”, a scris Iohannis pe platforma X, fosta Twitter.
CITIȚI și Cum a relatat presa din Rusia anunțul morții lui Aleksei Navalnîi
Ministrul român al Afacerilor Externe, Luminiţa Odobescu, a subliniat că Aleksei Navalnîi va rămâne un simbol al luptei pentru libertate şi pentru democraţie, potrivit Agerpres.
“Şocată de moartea lui Aleksei Navalnîi. Nu ar trebui să existe nicio îndoială cu privire la responsabilitatea regimului lui Putin. Navalnîi rămâne un simbol al luptei pentru libertate şi democraţie. Cele mai profunde condoleanţe familiei sale. România este unită cu cei care luptă pentru dreptate şi libertate împotriva autocraţiei”, a scris şefa diplomaţiei române, pe pagina sa de X.
Şi europarlamentarul Dacian Cioloş, fost comisar european din partea României, a vorbit despre moartea opozantului rus.
“Moartea opozantului rus Aleksei Navalnîi arată că într-o societate condusă dictatorial sistemul te poate ucide fără să răspundă cineva pentru crimă. Dumnezeu să îl odihnească pe Navalnîi, care a avut tăria să îl înfrunte pe Putin până la capăt. Iar cei care susţin discursul putinist în România, Simion şi Soşoacă, să aibă decenţa măcar să nu mai folosească cuvintele “libertate’ şi ‘democraţie’ în propaganda pe care o vântură într-o ţară care şi-a găsit cu preţul sângelui drumul spre Vest”, a scris Cioloş, vineri, pe pagina sa de Facebook.
La rândul său, vicepreşedintele Camerei Deputaţilor Dan Barna a transmis că “Aleksei Navalnîi a fost ucis pentru că s-a opus tiraniei lui Putin”.
“Este încă un moment când dictatorul de la Kremlin îşi arată dispreţul pentru oameni, democraţie şi orice idee de libertate. Lumea liberă trebuie să fie unită pentru înfrângerea acestui criminal. E mai important acum, ca oricând, să susţinem Ucraina pentru că dictatori precum Putin nu înţeleg ‘democraţia’ decât prin eliminarea fizică a celor care îndrăznesc să gândească altfel decât propaganda sa oficială”, a precizat Barna, tot pe pagina de X.
Opozantul rus Aleksei Navalnîi a murit vineri în închisoarea din regiunea arctică unde efectua o pedeapsă de 19 ani de detenţie, au relatat AFP şi Reuters.

