Cum a relatat presa din Rusia anunțul morții lui Aleksei Navalnîi

16 February 2024, 15:11 (actualizat 17 February 2024, 08:33)

Anunțul morții disidentului rus de 47 de ani Aleksei Navalnîi, vineri, într-o închisoare din Siberia, a făcut înconjurul lumii, dar în Rusia subiectul a fost menționat pe scurt, doar de agențiile de presă, și tratat ca un fapt divers.

Agențiile de presă ruse au anunțat lapidar moartea disidentului, în timp ce posturile mari de televiziune au ignorat subiectul, a transmis corespondentul TVR la Moscova, Liviu Iurea, pentru Telejurnal.

Dinspre Kremlin, a apărut doar a declarație a purtătorului de cuvânt, Dmitri Peskov, care se află alături de președintele Putin într-o vizită în Siberia. Jurnaliștii l-au întrebat pe Peskov dacă știe ceva despre moartea lui Navalnîi, iar purtătorul de cuvânt a răspuns că Putin a fost informat, fără să detalieze care a fost reacția președintelui rus.

Citește și: Politicianul rus de opoziție, Aleksei Navalnîi, în vârstă de 47 de ani, a murit în închisoarea din Siberia

Peskov a mai spus că anunțul morții lui Navalnîi a fost făcut de Administrația Penitenciarelor, iar medicii legiști sunt cei care vor stabili cauzele decesului.

Există informații potrivit cărora disidentul se plimba în jurul orei 13.00 pe afară, când i s-a făcut brusc rău, și-a pierdut cunoștința, iar medicii au încercat, fără succes, să îl resusciteze.

Transferat în închisoarea infractorilor periculoși

Navalnîi a fost arestat în Rusia în ianuarie 2021, la întoarcerea sa în ţară după ce fusese otrăvit şi internat pentru tratament în Germania. Aleksei Navalnîi a acuzat Kremlinul de otrăvirea sa cu substanța Noviciok.

Susținătorii lui Navalnîi au ieșit atunci în stradă în număr mare, atunci înregistrțndu-se cele mai mari proteste din Rusia în timpul lui Vladimir Putin. Demonstrațiile au fost însă înăbușite, iar Navalnîi trimis la închisoare.

Citește și: „Navalnîi a fost în cele din urmă ucis de Putin”. Povestea celui mai puternic opozant al regimului de la Kremlin

În decembrie 2023 a fost transferat în colonia penală „Lupul Polar”, considerată una dintre cele mai dure din Rusia. Majoritatea deținuților de acolo sunt condamnați pentru omor sau infracțiuni deosebit de grave.

Acuzat de delapidare și fondarea unei organizații extremiste

Navalnîi a fost inițial condamnat la trei ani și jumătate de închisoare pentru că a încălcat condițiile impuse de condamnarea sa cu suspendare într-un caz de delapidare.


A fost apoi acuzat într-un nou caz de delapidare – ar fi folosit fonduri de 4,7 milioane de dolari în donații pentru organizațiile sale politice pentru interese personale. Pentru aceasta a primit o nouă condamnare în 2022.


În august 2023, pedeapsa i-a fost prelungită până la 19 ani, după ce a fost găsit vinovat de „fondarea și finanțarea unei organizații extremiste”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite