Preşedintele israelian a avertizat cu privire la pericolele izolării internaţionale. Herzog: Nu suntem deconectaţi de lume
Preşedintele Israelului, Isaac Herzog, a avertizat marţi cu privire la pericolele izolării internaţionale şi a spus că ţara sa trebuie să-şi consolideze cât mai mult posibil alianţele în lume, la o zi după ce procurorul general al Curţii Penale Internaţionale (CPI) a solicitat emiterea de mandate de arestare împotriva unor înalţi oficiali israelieni, informează EFE.
“În ciuda dificultăţilor, nu suntem deconectaţi de lume, iar lumea nu este deconectată de noi”, a apreciat Herzog la o conferinţă economică la Ierusalim, subliniind, printre altele, legăturile militare, diplomatice şi economice cu Statele Unite sau Uniunea Europeană.
Procurorul CPI, Karim Khan, a anunţat luni că a cerut emiterea unor mandate de arestare împotriva lui Benjamin Netanyahu şi a ministrului său al apărării Yoav Gallant pentru crime precum “faptul de a înfometa deliberat civili”, “omucidere intenţionată” şi “exterminare şi/sau omucidere” în legătură cu operaţiunea israeliană în Fâşia Gaza.
Totodată, Karim Khan a cerut mandate de arestare împotriva a trei lideri ai mişcării islamiste Hamas – Ismail Haniyeh, Mohammed Deif şi Yahya Sinouar – pentru “exterminare, viol şi alte forme de violenţă sexuală” şi “luare de ostatici drept crimă de război” în legătură cu atacul comis pe 7 octombrie 2023 în Israel.
Herzog a criticat decizia şi a apreciat că “imperiul malefic al Iranului şi sateliţii săi” încearcă să afecteze alianţele internaţionale ale Israelului printr-o campanie împotriva acestuia, în care a încadrat şi anunţul procurorului CPI.
În acest sens, preşedintele israelian a considerat că războiul împotriva Hamas din Gaza este “o bătălie istorică, amplă, strategică şi globală”, şi a propus drept contrapondere normalizarea relaţiilor cu Arabia Saudită, proces care a fost paralizat după 7 octombrie 2023, când Hamas a lansat un atac fără precedent asupra sudului Israelului. Preluare: Agerpres

